Верховна Рада прийняла у першому читанні допрацьований урядовий законопроєкт №7327 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної системи моніторингу довкілля, інформації про стан довкілля (екологічної інформації) та інформаційного забезпечення управління у сфері довкілля".
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець заявив, що цей законопроєкт є одним зі значимих документів для досягнення європейських стандартів життя та розпочне важливу реформу у сфері моніторингу усіх компонентів довкілля, повідомляє Міндовкілля у Telegram.
В повідомленні зазначили, що наразі в Україні робота системи спостережень за станом довкілля регламентується застарілими документами 20-річної давності. А більшість обладнання, яке, наприклад, використовує Укргідрометцентр, придбане ще в 80-90-ті роки.
В пресслужбі Міндовкілля пояснили, що через це неможливо порівнювати дані моніторингу української системи з даними інших країн. Окрім того, деякі показники взагалі неможливо вимірювати через відсутнє або зламане обладнання.
Автори наголосили, що наявна система лише констатує факт перевищення показника забруднення без аналізу причин та наслідків та не може бути основою для прийняття ефективних управлінських рішень.
“Україні сьогодні надважливо розвивати дієву систему моніторингу стану довкілля. Адже вона дозволить зафіксувати реальні обсяги завданої шкоди довкіллю та вжити найефективніших заходів, щоб уникнути подальшого погіршення ситуації та щоби відновити екосистеми до безпечного стану – і для людини, і для природи”, – сказав Стрілець.
Він також підкреслив, що законопроєкт №7327 “наскрізно пронизує” 18 законодавчих актів України принципами моніторингу довкілля та задає певну рамку.
Що змінить документ:
- уся актуальна та достовірна екологічна інформація 24/7 буде доступна на єдиній екологічній платформі "ЕкоСистема";
- зникне потреба в пошуку на різних ресурсах необхідної інформації про стан довкілля, зокрема в конкретних регіонах та громадах;
- дані про стан довкілля в Україні стануть доступними на ресурсах країн ЄС, а українська система моніторингу буде інтегрована з SEIS – мережею екологічних даних, що адмініструється Європейською Екологічною Агенцією.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, 8 липня Верховна Рада відхилила і відправила на повторне перше читання законопроєкт №7327 про державну систему моніторингу довкілля.
Нагадаємо, Верховна Рада 18 жовтня прийняла за основу урядовий законопроєкт №8037 “Про хімічну безпеку та управління хімічною продукцією”.