Виробникам електроенергії та біометану в Україні видаватимуть гарантії походження відновлюваної енергії. Такі заходи сприятимуть переорієнтуванню виробництв на "зелену економіку".
Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив заступник міністра Міністерства енергетики України Ярослав Демченков.
"Гарантія походження – це свого роду маркування на електроенергію та біометан. Вона є свідченням того, що вони були вироблені з використанням чистого джерела енергії. І у наших інтересах аби наша електроенергія та біометан отримали такі гарантії", – зазначив посадовець.
Гарантії походження електроенергії видаватиме Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. У відомстві вже розробили Порядок формування та ведення реєстру генеруючих об’єктів виробників та споживачів. Нацкомісія спільно з USAID розробляють реєстр гарантій походження електричної енергії з відновлюваних джерел енергії. Він має запрацювати у серпні поточного року.
Маркуванням біометану займатиметься Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. Відомство працює над створенням Порядку функціонування реєстру біометану.
Для того, щоб українські гарантії походження визнавали в Європейському Союзі в законодавство України необхідно імплементувати Директиву ЄС № 2018/2001 від 11.12.2018 "Про стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел". За словами Ярослава Демченкова для цього в закони України "Про альтернативні джерела енергії" та "Про альтернативні види палива" були внесені відповідні зміни.
"Щоб наше маркування електроенергії та біометану працювало в ЄС, потрібно зробити ще більше. Для визнання державами-членами ЄС гарантій походження, які видані в третій країні, якою наразі є Україна, необхідно укласти угоду між Євросоюзом та Україною про взаємне визнання гарантій походження, а також забезпечити сумісність систем гарантій походження", – зазначив Демченков.
Він повідомив, що минулого року в ЄС була прийнята Директива щодо заохочення використання енергії, виробленої з відновлюваних джерел. Вона передбачає створення Єдиної бази даних ЄС для біопалива. Посадовець наголосив, що в зазначений реєстр має надходити також інформація з українських реєстрів.
Для того, аби прискорити визнання Європейським Союзом гарантій походження відновлюваної енергії в країнах, які не є членами ЄС, розробили відповідний проект "дорожньої карти".
"Наразі ми працюємо з Єврокомісією, щоб гарантії походження як для електроенергії з відновлювальних джерел, так і для відновлюваних газів (зокрема біометану) з України були враховані у "дорожній карті"", – повідомив посадовець.
Нагадаємо, народні депутати раніше розкритикували законопроєкт щодо гарантій походження енергії з відновлювальних джерел енергії.
Як писала ЕкоПолітика раніше, в Україні розробили перший реєстр гарантій походження у відновлюваній енергетиці