Україна отримала €15 мільйонів на відновлення Чорнобильської зони Shutterstock

Україна отримала €15 мільйонів на відновлення Чорнобильської зони

Катерина Бєлоусова

Планується не лише відновити зону після окупацій, а й покращити її та створити науковий хаб

Україна отримала 15 мільйонів на відновлення Чорнобильської зони від міжнародних донорів, зокрема Єврокомісії, Європейського банку реконструкції та розвитку, міністерства енергетики США, Норвегії, Великої Британії та Німеччини.

Голова Державного агентства з управління зоною відчуження Євген Крамаренко розповів, що загальні надходження мають сягнути 225 мільйонів, повідомляє Укрінформ.

Він зазначив, що ДАЗВ та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів розробили план відновлення, який зараз затверджується на державному рівні. Він погоджений з донорами і вже наповнюється коштами, а заплановані заходи – починають реалізовуватися.

Крамаренко розповів, що план відновлення зони містить 9 пунктів і потребує 225 мільйонів. Хоча збитки від окупації сягають близько 100 млн євро, план покликаний не тільки відновити, а й покращити роботу зони відчуження. Окрім того, передбачається створення на території зони наукового хабу.

Він пояснив, що план, серед іншого, передбачає:

  • розмінування всієї території;
  • відновлення комп‘ютерної та офісної техніки, інфраструктури та обладнання для поводження з радіоактивними матеріалами.

За словами Крамаренка, у рамках плану вже вдалося відновити:

  • радіаційний контроль на контрольно-пропускних пунктах;
  • ліцензійну діяльність підприємств щодо поводження з радіоактивними відходами;
  • частково відновити комп’ютерну техніку, 
  • отримати протипожежну техніку, яка частково замінить вкрадену.

"За допомогою міжнародних донорів ми вже здійснюємо заходи щодо відновлення зони відчуження, і, за нашими планами, ця територія не лише відновиться, а й покращиться за 1-2 роки", – наголосив він.

Зазначається, що у квітні представники Держагентства планують провести зустріч з донорами в Осло, де обговорять розширення підтримки та співпраці.

Нагадаємо, Україна сподівається отримати від Франції €1 мільйон для обстеження нестабільних конструкцій “Укриття”, ізоляційної споруди над 4 енергоблоком ЧАЕС. Адже через війну країна не може самостійно вирішити деякі нагальні проблеми.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець заявив, що Чорнобильська зона відчуження може стати світовим науковим центром з вивчення мирного атому.