Учасники COP28 не змогли домовитися про відмову від викопного палива

Учасники COP28 не змогли домовитися про відмову від викопного палива

Катерина Бєлоусова

Відмову від викопного палива підтримувала коаліція з понад 100 країн

На кліматичній конференції COP28 ОАЕ представили пом’якшений проєкт фінальної угоди, яка не передбачає поступову відмову від викопного палива.

Документ закликає до скорочення викидів завдяки справедливому зменшенню споживання та виробництва викопного палива для досягнення кліматичної нейтральності до приблизно 2050 року, повідомляє DW.

Зазначається, що коаліція з понад 100 країн хотіла повної поступової відмови від використання викопного палива. Однак проєкт фінального документа пропонує варіанти, які дозволили б скоротити видобуток та споживання вугілля, нафти та природного газу.

В матеріалі розповіли, що угода також передбачає потроєння потужностей відновлюваної енергетики до 2030 року та швидку відмову від вугілля, яке не використовується в промислових масштабах. Окрім того, угода закликає до розширення технології уловлювання вуглецю.

В DW підкреслили, що невключення закликів до повної відмови від викопного палива вказує на вплив певних країн, зокрема експортерів нафти з ОПЕК. Відмову від викопного палива підтримувала коаліція з понад 100 країн, зокрема найбільших нафто- та газовидобувних країн, таких як США, Канада. і Норвегія, а також ЄС і вразливі до клімату острівні країни.

Проєкт угоди зустрів широкий осуд, і багато представників висловили своє розчарування. Наприклад міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок назвала документ явно недостатнім і розчаровуючим. 

"Цього тексту недостатньо. Є елементи, які неприйнятні самі по собі. Це розчарування", – сказала міністрка енергетики Франції Аньєс Паньє-Рунашер.

Представник Державного департаменту США додав, що розділ про пом’якшення наслідків, включаючи питання викопного палива, потребує суттєвого посилення, а розділ фінансів містить неточності, які необхідно виправити.

"Ми не підемо мовчки до наших водних могил. Ми не погодимося на результат, який призведе до спустошення для нашої країни та для мільйонів, якщо не мільярдів, найбільш вразливих людей і спільнот", – сказав головний делегат Маршаллових Островів і міністр природних ресурсів Семюель Сілк.

Зазначається, що COP28 має завершитися у вівторок, 12 грудня. Однак переговори можуть затягнутися ще на кілька днів, як це було у 2022 році. 

Нагадаємо, Міжнародне енергетичне агентство попередило, що даних обіцянок на кліматичній конференції COP28 недостатньо для обмеження глобального потепління на рівні 1,5°C, навіть якщо їх виконають.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла про ключові події першого тижня конференції COP28 та досягнення української делегації.

Читайте також
Країнам, що розвиваються, потрібно $1 трлн на рік для боротьби зі зміною клімату, – економісти
Країнам, що розвиваються, потрібно $1 трлн на рік для боротьби зі зміною клімату, – економісти

Спостерігачі зауважують, що на четвертий день кліматичного саміту розбіжностей між країнами набагато більше, ніж єдності

Президент Азербайджану на COP29 вихваляв викопне паливо та різко розкритикував Захід
Президент Азербайджану на COP29 вихваляв викопне паливо та різко розкритикував Захід

У 2022 році 92,5% експортної виручки та половина ВВП країни припадала на нафту та газ

COP29: аналітики показали сучасний стан клімату у 8 діаграмах
COP29: аналітики показали сучасний стан клімату у 8 діаграмах

Поступовий перехід ЄС на відновлювані джерела енергії не в змозі перекрити підвищення обсягів викидів парникових газів від спалювання вугілля у Китаї та Індії 

У Баку відкривається СОР29: як виглядає павільйон України
У Баку відкривається СОР29: як виглядає павільйон України

Цьогоріч він присвячений темі спільних зусиль, що проростають у великі зміни