Екоактивісти з ДТКР дослідили якість води з 5 джерел у селі Новолозуватка Дніпропетровської області для оцінки можливостей альтернативного водопостачання в надзвичайних умовах.
Усі досліджені проби не відповідали формальним критеріям санітарно-гігієнічної безпеки води, повідомляє громадська організація “Досить труїти Кривий Ріг” у Facebook.
Зазначається, що екоактивісти дослідили воду у 4 колодязях села та в ставку. Обрані контрольні точки дозволили оцінити загальний екологічний стан вод на території громади, а також потенціал нецентралізованих джерел водопостачання.
В повідомленні підкреслили, що мешканці Новолозуватки для питних та господарських потреб використовують колодязі, свердловини, каптажі.
Дослідження ДТКР показало, що усі проби води:
- не відповідають формальним критеріям санітарно-гігієнічної безпеки;
- мають високий солевміст та підвищений вміст солей жорсткості;
- вода з усіх колодязів має підвищений та високий вміст нітрат-іонів
В повідомленні підкреслили, що вода з досліджуваних джерел може використовуватися для господарсько-побутових потреб. Хоча з двох джерел – із певними застереженнями через високий вміст солей. Воду зі ставка та інших двох колодязів в надзвичайних умовах можна використовувати як питну. Однак лише після додаткового очищення, а саме пом’якшення, видалення сполук азоту та фосфору.
Зазначається, що усі досліджені проби мають:
- високий солевміст;
- підвищений вміст нітрит- та ортофосфат-іону;
- високий вміст нітрат-іонів.
В ДТКР пояснили, що це накладає значні обмеження на безпечне використання цих джерел для нецентралізованого водопостачання.
“Отримані результати свідчать про значне "нітратне" забруднення верхніх водоносних горизонтів”, – наголосили екоактивісти.
Вони додали, що вживання такої води має довгострокові ризики для здоров'я, особливо для уразливих категорій населення. Без спеціального очищення цю воду не рекомендуємо вживати дітям, вагітним, особам похилого віку, а також громадянам з хронічними захворюваннями травного тракту, нирок та органів кровотворення.
Зазначається, що дослідження має привернути увагу до важливості контролю використання водних ресурсів, обробки землі хімікатами та використання хімікатів у побуті. Адже російська агресія загострила проблему доступу людей до чистої води.
Нагадаємо, екоактивісти закликали мешканців Кривого Рогу подбати про запас питної та технічної води, а також про особисту безпеку та альтернативне водопостачання в надзвичайних умовах.
Раніше ЕкоПолітика провела унікальне дослідження якості поверхневих вод у 8 водоймах та 11 бюветах Києва та області. Виявлено перевищення норм забруднення у 5 річках та озерах, а також в 1 бюветі.