У Білоцерківському районі виявили значне перевищення вмісту кадмію в річці Рось. Концентрація цього токсичного елементу була вищою за норму в 11,3 раза.
Це показав аналіз проб води, які відібрали в серпні фахівці Регіонального офісу водних ресурсів річки Рось, повідомили на сторінці офісу у фейсбуці.
"Результати аналізів відібраних проб, які надійшли від лабораторії 7 вересня 2021 року, виявили перевищення в 11,3 раза від гранично допустимого значення (5,1161 мкг/дм 3 за нормативу менш як 0,45 мкг/дм3 згідно з європейською Директивою 2013/39/EU) вмісту кадмію в створі р. Рось, 218 км, с. Глибочка, питний водозабір м. Біла Церква", — йдеться в повідомленні.
На фейсбук-сторінці РОВР річки Рось стверджують, що кадмій і його сполуки є надзвичайно токсичними навіть у незначних концентраціях.
Цей елемент може накопичуватися в рослинах (найчастіше в грибах) і живих організмах (особливо у водних) і далі харчовим ланцюгом постачатися людині. Поглинення будь-якої значної кількості кадмію спричиняє негайне ураження печінки й нирок. Сполуки, що містять кадмій, є також канцерогенними.
За словами фахівців, кадмій належить до рідкісних розсіяних елементів. Серед осадових порід найбільш багаті кадмієм глини — до 0,3 мг/кг, вапняки містять 0,035 мг/кг, пісковики — 0,03 мг/кг. Середній вміст кадмію в ґрунті — 0,06 мг/кг.
Хімічний елемент знайшов широке застосування в техніці та промисловості (особливо починаючи з 50-х років ХХ століття). Основні сфери його використання: для антикорозійного покриття (так званого кадміювання) чорних металів, а також для виробництва нікеле-кадмієвих електричних акумуляторів і батарей. Досить довго кадмій використовувався для виробництва барвників (пігментів) і як стабілізатор у виробництві пластмас (наприклад, поліхлорвінілу), однак нині через токсичність у цих цілях його майже не використовують.
Зазначається, що збільшенню вмісту кадмію в ґрунті сприяє використання мінеральних добрив, бо всі вони містять незначні домішки кадмію.
Нагадаємо, що в Коростені Житомирської області рівень кишкової палички в річці Уж перевищив норму в 48 разів.
Раніше ЕкоПолітика також повідомляла, що в Полтаві в річці Ворскла рівень кишкової палички перевищував норму вдев'ятеро.