У річці Рось на Київщині вміст кадмію перевищив норму в 11 разів Shutterstock

У річці Рось на Київщині вміст кадмію перевищив норму в 11 разів

Олена Яценьо

Кадмій і його сполуки є надзвичайно токсичними навіть у незначних концентраціях

У Білоцерківському районі виявили значне перевищення вмісту кадмію в річці Рось. Концентрація цього токсичного елементу була вищою за норму в 11,3 раза.

Це показав аналіз проб води, які відібрали в серпні фахівці Регіонального офісу водних ресурсів річки Рось, повідомили на сторінці офісу у фейсбуці.

"Результати аналізів відібраних проб, які надійшли від лабораторії 7 вересня 2021 року, виявили перевищення в 11,3 раза від гранично допустимого значення (5,1161 мкг/дм 3 за нормативу менш як 0,45 мкг/дм3 згідно з європейською Директивою 2013/39/EU) вмісту кадмію в створі р. Рось, 218 км, с. Глибочка, питний водозабір м. Біла Церква", — йдеться в повідомленні.

На фейсбук-сторінці РОВР річки Рось стверджують, що кадмій і його сполуки є надзвичайно токсичними навіть у незначних концентраціях.

Цей елемент може накопичуватися в рослинах (найчастіше в грибах) і живих організмах (особливо у водних) і далі харчовим ланцюгом постачатися людині. Поглинення будь-якої значної кількості кадмію спричиняє негайне ураження печінки й нирок. Сполуки, що містять кадмій, є також канцерогенними.

За словами фахівців, кадмій належить до рідкісних розсіяних елементів. Серед осадових порід найбільш багаті кадмієм глини — до 0,3 мг/кг, вапняки містять 0,035 мг/кг, пісковики — 0,03 мг/кг. Середній вміст кадмію в ґрунті — 0,06 мг/кг.

Хімічний елемент знайшов широке застосування в техніці та промисловості (особливо починаючи з 50-х років ХХ століття). Основні сфери його використання: для антикорозійного покриття (так званого кадміювання) чорних металів, а також для виробництва нікеле-кадмієвих електричних акумуляторів і батарей. Досить довго кадмій використовувався для виробництва барвників (пігментів) і як стабілізатор у виробництві пластмас (наприклад, поліхлорвінілу), однак нині через токсичність у цих цілях його майже не використовують.

Зазначається, що збільшенню вмісту кадмію в ґрунті сприяє використання мінеральних добрив, бо всі вони містять незначні домішки кадмію.

Нагадаємо, що в Коростені Житомирської області рівень кишкової палички в річці Уж перевищив норму в 48 разів.

Раніше ЕкоПолітика також повідомляла, що в Полтаві в річці Ворскла рівень кишкової палички перевищував норму вдев'ятеро.

Читайте також
Стало відомо, як і де проводитимуть моніторинг води у річках України у 2025 році
Стало відомо, як і де проводитимуть моніторинг води у річках України у 2025 році

Особливу увагу приділять водним об’єктам, які розташовані поблизу зон бойових дій

Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі
Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі

Загрози питному водопостачанню Києва на цей момент немає

Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова
Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова

Оперативні служби та відомства вживають необхідних заходів з очищення води