У квітні менше чверті електроенергії в ЄС виробили за рахунок викопного палива shutterstock

У квітні менше чверті електроенергії в ЄС виробили за рахунок викопного палива

Ганна Велика

Його місце зайняла генерація за рахунок вітрової, сонячної енергетики, а також гідроенергетики

Минулого місяця частка викопного палива у забезпеченні енергією країн Євросоюзу вперше впала до рекордно низького рівня в 23%, навіть незважаючи на збільшення попиту.

Про це повідомив енергетичний аналітичний центр Ember.

Зростання вітрової та сонячної енергії, а також відновлення гідроенергетики зумовили падіння виробництва викопного палива та збільшили частку відновлюваних джерел у структурі електроенергії до рекордних 54%.

Лише вітрова та сонячна енергетика виробили понад третину електроенергії в ЄС у квітні. Частка вугілля в енергобалансі становила лише 8,6% порівняно з 30% у 2023 р. Газ забезпечив 12,1% електроенергії в ЄС, що на 22% менше, ніж у минулому році.

“Колись немислиме відбувається на наших очах. Викопне паливо витісняється з європейського енергетичного сектору. Сонячна та вітрова енергетика стали основними гравцями, довівши, що вони готові взяти на себе роль основи сучасної системи екологічно чистої електроенергії”, – каже Сара Браун, директор європейської програми Ember.

Найбільше падіння виробництва викопного палива порівняно з минулим роком у квітні спостерігалося у Німеччині. Наприкінці березня цього року в країні закрилися 7 вугільних електростанцій, зупинку яких раніше відклали через енергетичну кризу. Загалом, виробництво електроенергії з викопних видів палива в Німеччині впало на 26%, що становить 32% від загального падіння в ЄС.

Другою країною за величиною скорочення використання викопного палива стала Італія. Тут експерти констатували падіння на 24%, що склало 15% від загального скорочення споживання електроенергії з викопних видів палива в ЄС.

Третє місце за виключенням викопного палива з енергобалансу у Іспанії, за нею слідують Франція та Нідерланди.

Незважаючи на зростання попиту, виробництво електроенергії з викопного палива продовжує падати. Як приклад Браун наводить вугілля.

“З 2016 по 2023 рік вугілля скоротилося більш ніж на 300 терават-годин, і за цей період відбулося аналогічне зростання вітрової та сонячної енергії. Тож ми бачимо, що структурне скорочення вугілля значною мірою заміщується вітровою та сонячною енергією”, – пояснює вона.

У звіті Ember експерти також зазначають, що виняткові показники минулого місяця є частиною усталеного зсуву в енергетичному переході ЄС, коли за перші 4 місяці 2024 р. викиди скоротилися на 18% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що у 2023 році ВДЕ виробили рекордні 30% світової електроенергії.

Читайте також
ДТЕК побудує в Україні 200 МВт сучасних систем накопичення енергії
ДТЕК побудує в Україні 200 МВт сучасних систем накопичення енергії

Планується, що всі об’єкти почнуть працювати вже восени 2025 року

“Укренерго” провело перший аукціон на будівництво систем збереження енергії
“Укренерго” провело перший аукціон на будівництво систем збереження енергії

Наразі в Україні немає жодної промислової “батарейки”, яка б надавала послуги energy storage українському оператору систем передачі

Кабмін схвалив Національний план з енергетики та клімату до 2030 року
Кабмін схвалив Національний план з енергетики та клімату до 2030 року

Він є однією з умов переговорного процесу та вступу України до Європейського Союзу

У Європі вбачають у відновлюваній енергетиці основу для відбудови України
У Європі вбачають у відновлюваній енергетиці основу для відбудови України

Вже є низка іноземних компаній, які готові заходити на український енергетичний ринок