Минулого місяця частка викопного палива у забезпеченні енергією країн Євросоюзу вперше впала до рекордно низького рівня в 23%, навіть незважаючи на збільшення попиту.
Про це повідомив енергетичний аналітичний центр Ember.
Зростання вітрової та сонячної енергії, а також відновлення гідроенергетики зумовили падіння виробництва викопного палива та збільшили частку відновлюваних джерел у структурі електроенергії до рекордних 54%.
Лише вітрова та сонячна енергетика виробили понад третину електроенергії в ЄС у квітні. Частка вугілля в енергобалансі становила лише 8,6% порівняно з 30% у 2023 р. Газ забезпечив 12,1% електроенергії в ЄС, що на 22% менше, ніж у минулому році.
“Колись немислиме відбувається на наших очах. Викопне паливо витісняється з європейського енергетичного сектору. Сонячна та вітрова енергетика стали основними гравцями, довівши, що вони готові взяти на себе роль основи сучасної системи екологічно чистої електроенергії”, – каже Сара Браун, директор європейської програми Ember.
Найбільше падіння виробництва викопного палива порівняно з минулим роком у квітні спостерігалося у Німеччині. Наприкінці березня цього року в країні закрилися 7 вугільних електростанцій, зупинку яких раніше відклали через енергетичну кризу. Загалом, виробництво електроенергії з викопних видів палива в Німеччині впало на 26%, що становить 32% від загального падіння в ЄС.
Другою країною за величиною скорочення використання викопного палива стала Італія. Тут експерти констатували падіння на 24%, що склало 15% від загального скорочення споживання електроенергії з викопних видів палива в ЄС.
Третє місце за виключенням викопного палива з енергобалансу у Іспанії, за нею слідують Франція та Нідерланди.
Незважаючи на зростання попиту, виробництво електроенергії з викопного палива продовжує падати. Як приклад Браун наводить вугілля.
“З 2016 по 2023 рік вугілля скоротилося більш ніж на 300 терават-годин, і за цей період відбулося аналогічне зростання вітрової та сонячної енергії. Тож ми бачимо, що структурне скорочення вугілля значною мірою заміщується вітровою та сонячною енергією”, – пояснює вона.
У звіті Ember експерти також зазначають, що виняткові показники минулого місяця є частиною усталеного зсуву в енергетичному переході ЄС, коли за перші 4 місяці 2024 р. викиди скоротилися на 18% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що у 2023 році ВДЕ виробили рекордні 30% світової електроенергії.