Останніми днями в Києві особливо зашкалює вміст формальдегіду в атмосферному повітрі.
Про це свідчать дані щотижневого звіту про забруднення повітря від Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського.
Зазначається, що в період із 4 по 9 жовтня концентрація формальдегіду дещо підвищилася порівняно з попереднім тижнем.
Зокрема, перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДКс.д.) за середньодобовим вмістом формальдегіду було у 2,1-2,7 раза на вулицях Олександра Довженка, Семена Скляренка, Каунаській, проспекті Перемоги, площах Бессарабській, Деміївській і Перемоги. На інших постах спостережень зафіксували перевищення в 1,6-1,9 раза.
Водночас вміст інших забруднювальних домішок, як порівняти з минулим тижнем, майже не змінився.
Було виявлено також перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДКс.д.) за середньодобовим вмістом:
– завислих речовин:
- у 1,1-1,2 раза на Бессарабській площі, проспекті Перемоги (район метро Святошин), вулиці Семена Скляренка;
– діоксиду азоту:
- у 4,6-4,9 раза – на площі Перемоги та вулиці Каунаській;
- у 3,3-3,9 раза – на площах Бессарабській, Деміївській, вулицях Олександра Довженка, Семена Скляренка, Інженера Бородіна, проспекті Перемоги;
- у 2,5-3,1 раза – на інших постах міста, за винятком проспекту Науки, 37 (біля метеомайданчика обсерваторії), де перевищень не зафіксовано.
Усього за 4-9 жовтня відібрали та проаналізували 1560 проб повітря на 16 стаціонарних постах обсерваторії.
Згідно з прогнозом Укргідрометцентру, погодні умови найближчими днями сприятимуть розсіюванню шкідливих домішок у приземному шарі атмосфери. Зокрема, очікується циклонічний характер погоди з ймовірністю випадіння опадів, посиленням швидкості вітру та невисокою температурою повітря.
Чим небезпечний високий вміст формальдегіду
За словами сімейної лікарки Аліни Волківської, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту, формальдегід і пил є найбільш небезпечними речовинами, які є у повітрі та можуть загрожувати здоров’ю людини.
Основним джерелом потрапляння формальдегіду в довкілля є викиди в повітря, зумовлені діяльністю людини. Серед головних антропогенних джерел надходження: смог; промислові викиди; вихлопні гази; пожежі від спалювання сміття, листя та трави; тютюновий дим; промислові об’єкти та обладнання, що передбачає прямі джерела горіння: теплові електростанції, сміттєспалювальні заводи тощо.
Хронічне отруєння парами формальдегіду може викликати такі симптоми:
- алергію, постійний кашель, подразнення очей, носа, горла і шкіри, напади астми;
- порушення сну, психічне збудження, тремтіння, схуднення;
- головні болі, розлад зору та координації;
- хронічну втому, сонливість, млявість, загальмованість;
- розлад потовиділення та регуляції температури тіла.
Як повідомляла ЕкоПолітика, Київ протягом двох днів, 11-12 жовтня, не покидав "провідних" позицій у рейтингу мегаполісів із найбільш забрудненим повітрям у світі.