У столиці відмічено чергове погіршення стану повітря, яке на деяких станціях спостереження сягнуло небезпечного для здоров’я людей рівня.
Про це повідомляє Київська міська державна адміністрація з посиланням на Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА.
Фахівці фіксують підвищення концентрації зважених часток (пилу). Ймовірною причиною тимчасового погіршення стану повітря вони називають лісові пожежі на території Київської області та сезонні перепади температур.
За даними ДП "Ліси України", на Київщині вогнеборці наразі локалізують та ліквідують пожежі у Дубечанському, Новосілківському та Феневицькому лісництвах. Лісівники зазначили, що у більшості випадків причиною лісових пожеж є недбале поводження з вогнем.
У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України поточнили, що значне перевищення дрібнодисперсних частинок (пил, сажа, дим) обумовлене горінням торф'яників, основним викидом яких є тонкодисперсні частки (PM2.5 та PM10), які є компонентами диму. Також у відомстві розповіли, що підвищення рівня забруднення атмосферного повітря восени є закономірним явищем, адже перепади температур вдень та вночі спричиняють температурні інверсії, які своєю чергою викликають накопичення шкідливих речовин в приземному шарі повітря.
“Тепле повітря і вологість призводять до туману, шкідливі речовини з різних джерел викидів майже не розсіюються”, – пояснили у відомстві.
Департамент захисту довкілля КМДА наводить перелік стаціонарних пунктів, на яких повітря має високий рівень забрудненості:
Правий берег:
- вул. Турівська, 28 загальний індекс якості повітря* – 89;
- вул. Щусєва, 20 загальний індекс якості повітря – 100;
- проспект Європейського Союзу, 64-Г загальний індекс якості повітря – 100;
- проспект Берестейський, 97 загальний індекс якості повітря – 100;
- вул. Китаївська, 22 загальний індекс якості повітря – 90.
Лівий берег:
- вул. Харківське шосе, 7/1 загальний індекс якості повітря – 100;
- вул. Архітектора Вербицького, 26 загальний індекс якості повітря – 74.
* – загальний індекс якості повітря (CAQI, Common Air Quality Index) формується автоматично на основі показників кількох основних забруднювачів: ТЧ2.5 і ТЧ10 (частки пилу), SO2 (діоксид сірки), NO2 (діоксид азоту), О3 (приземний озон), CO (оксид вуглецю). Чим нижчий показник CAQI, тим краща якість повітря.
Карта забруднення від SaveEcoBot станом на 9:40 виглядає наступним чином:
Зверніть увагу, що на ній нанесені дані за іншим індексом – AQIPM2.5 (Air quality index), тому цифри відрізняються від тих, які надані Департаментом захисту довкілля КМДА.
Ще більш детальну інформацію щодо забрудненості повітря у Києві можна знайти на порталі “ЕкоЗагроза”:
До покращення ситуації та захисту здоров’я спеціалісти рекомендують містянам:
- обмежити перебування на вулиці;
- утриматися від фізичного навантаження на відкритому повітрі;
- щільно зачиняти вікна та двері;
- відмовиться від провітрювання квартири за можливості користуватися системами кондиціонування та очищення повітря;
- проводити вологе прибирання у житлових приміщеннях;
- збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день;
- якщо ви маєте захворювання органів дихальної системи, піклуйтеся про те, щоб у вас із собою завжди були необхідні ліки;
- у разі погіршення самопочуття зверніться до лікаря.
Нагадаємо, у вересні вже двічі Київська міська державна адміністрація повідомляла про погіршення стану повітря у столиці – 3 вересня та 16 вересня – через масштабні пожежі в екосистемах навколо міста та несприятливі метеоумови.