У Києві ГО SaveDnipro провела дослідження щодо оцінки мікрорайонів за екологічними показниками, зокрема якості повітря, питної води, стану водних ресурсів, ґрунтів, доступності зелених зон і засміченості територій.
“Найгіршими” районами виявилися ДВРЗ, Райдужний, Воскресенка, Соцмісто та Стара Дарниця, повідомляє SaveDnipro.
Автори дослідження виділили 47 мікрорайонів Києва, проаналізували доступні екологічні дані та склали рейтинг. За кожним доступним показником мікрорайон міг отримати від нуля до 10 балів, а середній бал усіх оцінок вплинув на його місце в рейтингу.
Дані охоплюють 2020–2021 рр. та актуальні станом на початок повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Найвищу оцінку в рейтингу отримала Конча-Заспа — 10 з 10.
Водойми
У кожному районі Києва виявлені забруднені водні об’єкти, найчастіше фенолами. Найзабрудненіші водойми:
- струмок Голосіївський (Голосіївський район);
- Опечень-5 та озеро Вербне (Оболонський район);
- озеро Лісове (Дніпровський район);
- струмок Мишоловський (Голосіївський район).
Питна вода
Дослідники перевірили стан води безпосередньо у квартирах киян, оскільки існує ризик повторного забруднення через будинкові мережі. Лише в одній з 29 відібраних у різних мікрорайонах проб було виявлено відхилення показника заліза, причиною якого можуть бути застарілі комунікації.
Повітря
Протягом досліджуваного періоду в Києві фіксувалося перевищення показника діоксиду азоту, у середньому у 4,6 раза. Найбільше добове перевищення було зафіксоване в Шевченківському районі.
“Також були перевищення показників фенолу, формальдегіду, діоксиду сiрки, оксиду азоту. Показову тенденцію виявлено під час дослідження забруднення повітря дрібнодисперсним пилом”, – йдеться у матеріалі.
На лівому березі Києва зафіксовано вищий рівень забруднення, ніж на правому. Однак в історичному центрі міста забруднення дрібнодисперсним пилом співмірне з лівим берегом, що може бути пов’язане зі збільшеним автотранспортним навантаженням.
Зелені зони
У дослідженні проаналізували показники пішої доступності до зелених зон від багатоквартирних будинків і коефіцієнт озеленення NDVI.
Найгірша доступність:
- північ Подолу;
- масив "Квітництво"
- Борщагівка – вздовж Кільцевої дороги,
- біля новобудов уздовж вул. Максимовича та Вільямса у Голосіївському районі;
- молодіжний квартал "Патріотика";
- частково на Воскресенці;
- Троєщино – біля вул. Милославська.
Щодо запланованих перспективних зелених зон у м. Києві до 2030 року, то лише перспективна зелена зона екопарку "Осокорки" покращує ситуацію для мікрорайонів Нижні сади та Осокорки.
Найкращий коефіцієнт озеленення зафіксований у мікрорайоні Конча-Заспа. Найгірший — на Подолі, Південній Оболоні, Позняках.
Ґрунти
Основні виявлені забруднювальні елементи: солі важких металів, отрутохімікати, нафтопродукти, феноли тощо.
Найзабрудненіші місця Києва:
- територія заводу "Радикал" та навколо нього;
- зона впливу Бортницької станції аерації;
- полігон ТПВ № 6 у Голосіївському районі.
Відходи
Найбільш засмічені території за досліджуваний період зафіксовані в Дарницькому, Дніпровському та Голосіївському районах.
В матеріалі зазначили, що розроблену для цього дослідження методику також можуть використати громадські активісти з інших населених пунктів для визначення стану довкілля.
Окрім того, автори дослідження ідентифікували основні проблеми в кожній сфері й запропонували шляхи їх розв’язання — від розробки та ухвалення відповідних нормативно-правових актів (наприклад, водної стратегії міста Києва) до зміни поведінки людей (інформаційні кампанії про сортування сміття).
Нагадаємо, у Києві в Дарницькому районі, біля житлового масиву "Бортничі", озеро Коров’яче планують оголосити ландшафтним заказником місцевого значення, площа якого сягатиме 1 гектару.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Київ потрапив у рейтинг міст планети з високими показниками забруднення повітря.