У Дніпрі знайшли небезпечні речовини: у яких зонах найбільше. Інфографіка shutterstock

У Дніпрі знайшли небезпечні речовини: у яких зонах найбільше. Інфографіка

Від важких металів до ртуті й фармпрепаратів

У результаті масштабного дослідження на понад 67 тис. речовин, яке провели в басейні річки Дніпро, у воді виявили 21 забруднювальну речовину, зокрема важкі метали.

Це вперше в басейні Дніпра відбулися такі масштабні дослідження, повідомляє пресслужба Міністерства захисту довкілля і природних ресурсів. Зазначається, що 27 проб води та 5 проб риби взяли з Дніпра та його приток у жовтні 2020 року.

Дослідження виявило 161 забруднювач. Найбільше:

  • 95 — у зоні скиду Київводоканалу (Бортницька станція аерації);
  • 87 — у річці Рось (вплив стічних вод ТОВ "Білоцерківвода");
  • 66 — у річці Рось (Корсунь-Шевченківський);
  • 56 — у річці Білоус (Чернігів).

Які специфічні забруднювачі вод Дніпра

У результаті дослідження визначили 21 речовину-забруднювач. З них — 19 синтетичних речовин: сільськогосподарські отрутохімікати, фармацевтичні препарати та речовину, що використовується у парфумерії – синтетичний мускус, а також 2 важких метали: цинк і мідь.

Важкі метали. Дослідження показало суттєві перевищення дозволених концентрацій цинку та міді.

Сільськогосподарські отрутохімікати. У воді Дніпра та його приток виявили також високі концентрації пестицидів, що несуть серйозну екологічну загрозу для річкового басейну. Суттєві перевищення гербіциду атразин – забороненого в ЄС з 2004 року, тербутилазіну, нікосульфрону, інсектициду фіпроніл, фунгіциду карбендазім. Це свідчить про порушення технологій їх зберігання та використання.

Фармацевтичні препарати. Дослідження показали наявність у воді залишків антидепресантів, противірусних, протигрибкових та протизапальних засобів. Розв’язати проблему можна шляхом модернізації очисних споруд, які не очищають стічних вод від цих речовин.

Що виявили у пробах риб?

Для дослідження взяли 5 проб у різних локаціях. Їх перевірили на вміст металів: кадмію, свинцю, ртуті та нікелю, які є пріоритетними речовинами Водної рамкової директиви ЄС.

"У пробі поблизу Деснянського питного водозабору виявили перевищення ртуті. Вражає, що у всіх пробах у високих концентраціях виявлено антипірени (БДЕ) – речовини, що ускладнюють займання матеріалів", – йдеться у звіті.

У пресслужбі Міндовкілля зазначають, що передали результати скринінгу до Держекоінспекції та Асоціації водоканалів України для подальших досліджень і встановлення потенційних забруднювачів.

Дослідження триватимуть протягом двох років у лабораторії моніторингу вод Північного регіону у Вишгороді. "Ці результати стануть основою для розробки заходів з екологічного оздоровлення дніпровського басейну та увійдуть до Плану управління річковим басейном Дніпра", — додали насамкінець у повідомленні.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Міндовкілля розповіли, в якому стані перебуває головна водна артерія країни.

Читайте також
Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі
Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі

Загрози питному водопостачанню Києва на цей момент немає

Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова
Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова

Оперативні служби та відомства вживають необхідних заходів з очищення води

На Закарпатті відклали будівництво двох мініГЕС через спротив місцевих жителів
На Закарпатті відклали будівництво двох мініГЕС через спротив місцевих жителів

Профільне міністерство задовольнило звернення адвокатки громади