“Чорні лісоруби”, вирубка “зайвого” лісу та “незаконно-законні” рубки – 3 основні схеми для незаконної заготівлі деревини в Україні.
Про це в розмові з виданням “Телеграф” розповіли експерти – екологи Дмитро Карабчук (ГО "Лісові ініціативи і суспільство") та Михайло Богомаз (WWF-Україна).
Ось перелік сценаріїв, за якими щороку в Україні незаконно вирубуються мільйони кубометрів деревини.
Схема №1 – “Чорні лісоруби”
Це коли бригади заготівельників без жодних законних дозволів приїздять до лісу, оперативно спилюють дерева і так само оперативно відвозять їх на свою лісопильню (інколи теж незаконну), де розпилюють на дошки чи дрова.
Може бути варіант, коли вони доставляють деревину іншому замовнику, наприклад, меблевому підприємству, з яким раніше уклали домовленість. Дмитро Карабчук вважає, що наразі на "чорних лісорубів" припадає близько 30% усіх незаконних вирубок в Україні.
Експерт розповів, що такі вирубки зазвичай організовані на найвищому технологічному рівні.
“Якщо говорити про високоякісних "чорних лісорубів", то наразі вони поділені на кілька ланок. Перша ланка йде в ліс і вибирає дерева, які їм підходять, наприклад, гарний дуб. Вони дивляться, щоб був під'їзд до того дуба, щоб він був хорошої якості, і позначають його люмінесцентною фарбою, яка світиться вночі. Наступна бригада приїжджає, умовно, опівночі. Вона має GPS-координати цього дерева, знаходить його, звіряє за допомогою нічних окулярів мітку, спилює його й ріже на шматки. Третя бригада – приїжджає під ранок на вантажівці. Вантажить ці колоди і везе замовнику чи на власне переробне підприємство, лісопильню. І на кожному із цих етапів — правоохоронцям чи лісовій охороні або взагалі нічого пред’явити, або щось несуттєве. За фарбу – не карають взагалі. А коли навіть впіймають на тому, що ти пиляєш дерево, — це штраф, максимум кілька тисяч гривень, адміністративна відповідальність. І таких "адміністративних відповідальностей" може бути і 20, і 100 на рік", — пояснює ситуацію експерт.
Дмитро Карабчук також розповів, що раніше екологи пропонували внести поправку до Кримінального кодексу України, щоб за наявності трьох фактів участі у незаконних рубках наступала кримінальна відповідальність, але її так і не внесли.
Схема №2 – Заробіток на "зайвому" лісі
При такій схемі чиновники лісових господарств на місцях користуються тим, що на практиці дуже важко проконтролювати обсяги рубок. Тому дерева, призначені для офіційної заготівлі, рубають за наявності лісорубного квитка та всіх інших дозвільних документів, а до них понаднормово неофіційно додаються ще 10, 20, а то й всі 50% "зайвої" деревини.
За словами експертів, "офіційний" ліс потім реалізується за офіційними каналами – продається через біржі, постачається за раніше укладеними контрактами. А ось "надлишок" продається "наліво" й забезпечує прибуток учасникам і організаторам. На думку Карабчука, на цю схему також наразі припадає близько 30% незаконної заготівлі деревини.
"На такій схемі нерідко можуть наживатися великі підприємства. Коли частина їх деревини купується законно, на аукціоні, а якийсь відсоток — 20-30% – довантажується до необлікованої продукції, яка потім змішується із законно закупленою", — пояснює Карабчук.
Схема №3 – "Незаконно-законні" рубки
Вона є найпоширенішою – 40% “тіньової” деревини отримують саме через неї. Для цього використовують фіктивні "санітарні" рубки. Формально вони спрямовані на захист лісу. Коли, наприклад, дерево хворіє, і для убезпечення сусідніх дерев його необхідно прибрати.
За словами екологів, українські лісівники часто пускають "під сокиру" цілком здорові дерева під виглядом хворих.
"Документи на такий ліс виглядають, начебто, абсолютно законними. Є лісорубний квиток, який є єдиним законним дозволом на законну вирубку, всі інші дозвільні документи, які необхідні для видачі цього лісорубного квитка. Але підстави, які послужили для ухвалення рішення про вирубку цього лісу, є сфальшованими. Зрозуміло, що зробити цього без участі корумпованих працівників лісового господарства неможливо", — говорить Карабчук.
"Якщо взяти загальну картину, то виходить, що ліс в Україні не просто хворий, а мегахворий. Тому що сьогодні по загальній картині лісокористування в Україні, у нас близько половини деревини (сумарно за останні 5 років) заготовлюється санітарними рубками", — додає Михайло Богомаз.
Окремою суттєвою проблемою, про яку згадали обидва експерти, є вирубка так званого "нічийного" лісу. Це той ліс, який через певні причини не закріплений за якимось лісокористувачем. За даними Дмитра Карабчука, якщо говорити про всю Україну, мова може йти про 700 тис. га таких лісів. Михайло Богомаз припускає, що площі можуть бути навіть більшими – від 1,2 млн до 1,5 млн га. До такого лісу також належать лісосмуги, приналежність яких не впорядкована.
Як приклад схеми №3, експерти назвали нещодавно оприлюднену Державним бюро розслідувань справу на Хмельниччині, про яку раніше повідомляла ЕкоПолітика. Керівник Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, заступник директора філії "Ярмолинецьке лісове господарство" та головний інженер філії "Летичівське лісове господарство" отримали підозру у незаконній вирубці 3,3 га лісу на суму понад 6,5 млн грн.