Торік вітряна й сонячна енергія виробили рекордні 10% світової електроенергії

Торік вітряна й сонячна енергія виробили рекордні 10% світової електроенергії

Олена Яценьо

Найшвидше перехід на вітряні й сонячні джерела відбувся в Нідерландах, Австралії та В’єтнамі

У 2021 році вітряна й сонячна генерація вперше досягла 10% у світовому виробництві електроенергії.

Про це з посиланням на результати дослідження Global Electricity Review 2022 аналітичного центру з клімату та енергетики Ember повідомила служба новин BBC.

Згідно з дослідженням компанії Ember, сонячна, вітряна енергетика та інші чисті джерела виробляли 38% світової електроенергії у 2021 році. Зокрема, вітряні турбіни та сонячні панелі вперше виробляли 10% від загальної кількості. Загалом 50 країн отримують більш ніж десяту частину своєї електроенергії від вітру та сонця.

Аналітичний центр із питань клімату також з'ясував, що найшвидшими темпами перехід на вітряні й сонячні джерела відбувся в Нідерландах, Австралії та В’єтнамі. Усі троє за останні два роки перенесли десяту частину потреби в електроенергії з викопного палива на зелені джерела.

"Нідерланди є чудовим прикладом країни з більшою північною широтою, яка доводить, що це не тільки місце, де світить сонце, а й правильне політичне середовище, яке має велику різницю в тому, чи буде сонячна динаміка", – сказала Ганна Бродбент з Ember.

У Нідерландах усього за останні два роки частка вітру та сонця зросла з 14 до 25%, в Австралії – з 13 до 22%. Якби ці темпи були загальносвітовими, мету Паризької угоди утримати потепління на рівні 1,5 градуса за Цельсієм було б досягнуто, ідеться в дослідженні.

Аналітики зазначили й "сонячний бум" у В'єтнамі. Поряд з Австралією та Нідерландами В'єтнам у 2019—2021 роках перевів 8% попиту на сонячну енергетику, перевівши цю частку з викопних джерел на сонце й вітер і значно скоротивши дорогий імпорт газу. У 2021 році виробництво сонячної енергії в країні зросло на 337% (+17 TВт/год).

"У випадку В’єтнаму відбувся значний крок у розвитку сонячної генерації, і це було зумовлено пільговими тарифами – грошима, які уряд платить вам за виробництво електроенергії – що зробило його дуже привабливим для домогосподарств і комунальних підприємств, які використовують великі обсяги сонячної енергії", – сказав глобальний керівник Ember Дейв Джонс.

Водночас десять країн отримують понад 25% своєї енергії від вітру та сонця, на чолі з Данією – 52%.

Загалом частка сонячної та вітряної генерації у виробництві світової електроенергії вперше перевищила 10% та досягла 10,3% (вітроенергетика: 6,6%, сонячна енергетика: 3,7%).

Сонячна енергетика у 2021-му виробила 1024 ТВт*год, тоді як вітроенергетика виробила 1814 ТВт*год.

Аналітики Ember порахували, що має статися, щоб країни світу виконали Паризьку кліматичну угоду 2015 року та втримали приріст глобальної середньої температури набагато нижче 2 градусів Цельсія понад доіндустріальні рівні — за докладання зусиль для обмеження зростання температури до 1,5 градуса Цельсія.

За їхніми підрахунками, виробництво вітряної та сонячної енергетики має зрости до 15000 ТВт.ч із рівня 2500 ТВт.ч сьогодні — швидкі темпи зростання потрібно зберігати щороку. Тобто до 2030 року вітер і сонце повинні зростати приблизно на 20% щороку.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, сумарна потужність ВДЕ-електростанцій перевищила 3000 ГВт, а їхня частка в загальній встановленій потужності світової енергосистеми зросла за рік із 36,6% до 38,3%.

Читайте також
Вітроенергетика Німеччини постраждала через російську кібератаку на Україну
Вітроенергетика Німеччини постраждала через російську кібератаку на Україну

Кібератака РФ призвела до збоїв у комунікації, що вплинули на ЄС

Данія прискорить проєкти “енергетичних островів” на тлі війни в Україні
Данія прискорить проєкти “енергетичних островів” на тлі війни в Україні

Уряд Данії починає підготовку до додаткових енергетичних островів разом із уже запланованими

Ціни на вітротурбіни піднялися до рівня 2014 року: названі причини
Ціни на вітротурбіни піднялися до рівня 2014 року: названі причини

Галузь повинна уповільнити турбінну "гонку озброєнь" та впровадити більше стандартизації у свою продуктову лінійку

У Британії запрацює найбільша у світі плавуча вітроелектростанція
У Британії запрацює найбільша у світі плавуча вітроелектростанція

Проєкт будівництва такої морської вітроелектростанції — це спільна справа Норвегії, Британії та Італії