Попередні дані Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) показали, що середня температура на поверхні океану з початку квітня сягнула 21,1°C.
Температура сягнула рекордно високого рівня, що призвело до хвиль морської спеки по всьому світу, що може збільшити кількість екстремальних погодних явищ, повідомляє Guardian.
Зазначається, що попередній температурний рекорд у 21°C зафіксували у 2016 році на тлі феномена Ель-Ніньо. При цьому процесі, який триває щонайменше 6 місяців, температури поверхневого шару води різко підвищуються на 5-9 °C. Протягом останніх трьох років спостерігається протилежне явище Ла-Нінья, під час якого температури падають.
Вчені підкреслили, що наразі тепло піднімається до поверхні океану, що вказує на потенційну модель Ель-Ніньо, яка може початися у 2023 році. Це може збільшити ризик екстремальних погодних умов.
В матеріалі пояснили, що понад 90% додаткового тепла, спричиненого викидами парникових газів в атмосферу через спалювання викопного палива та вирубку лісів, поглинається океаном.
Вчені виявили, що тепло в океані стало накопичуватися швидше та проникати глибше. Вимірювання на глибині 2 км показують швидке лінійне накопичення тепла у верхніх частинах океану, особливо з 1980-х років.
Дослідження показали, що спека в тропічній частині Тихого океану опускається на глибину понад 100 метрів. Це матиме додатковий вплив на атмосферу та сприятиме екстримальним погодним явищам. Наразі помірну або сильну морську спеку зафіксували у:
- південній Атлантиці;
- північно-західній Африці;
- навколо Нової Зеландії;
- біля північного сходу Австралії;
- на заході Центральної Америки;
- на півдні Індійського океану.
Вчені підкреслили, що така кількість одночасних хвиль морської спеки є незвичною.
Зазначається, що хоча морські хвилі спеки можуть бути спричинені місцевими погодними умовами, дослідження показали, що вони збільшуються за частотою та інтенсивністю в міру потепління океанів. Прогнозується тенденція погіршення через глобальне нагрівання, спричинене людиною.
В матеріалі пояснили, що гарячі океани забезпечують більше енергії для штормів, а також піддають ризику крижані щити та підвищують глобальний рівень моря. Окрім того, морська спека може:
- мати руйнівний вплив на морську дику природу;
- спричиняти відбілювання коралів на тропічних рифах;
- радикально змінити харчові ланцюги;
- сприяти зростанню водоростей;
- зменшити популяцію видів, якими харчується людина.
Професор Дітмар Домменгет, кліматолог і модельєр з Університету Монаш, сказав, що сигнал про глобальне нагрівання, спричинене людиною, набагато чіткіший в океанах. Якщо розпочнеться період Ель-Ніньо нові температурні рекорди будуть фіксувати як на суші, так і в океані.
Нагадаємо, вчені виявили, що в льодовику Туейтс в Антарктиді, який називають льодовиком Судного дня, утворюються глибокі тріщини й він тане зі значною швидкістю.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, глобальна група кліматологів ООН (IPCC) підтвердила, що зміна клімату робить спеку більш гарячою та частішою у більшості сухопутних регіонах світу.