Світ перевищив критичне потепління на 1,5​​°C у 2023 році – дослідження shutterstock

Світ перевищив критичне потепління на 1,5​​°C у 2023 році – дослідження

Катерина Бєлоусова

Єдиний спосіб зупинити підвищення глобальної температури – швидке скорочення викидів парникових газів

За даними служби моніторингу клімату та погоди ЄС Copernicus, у 2023 році середні температури перевищили показники доіндустріального періоду на 1,52​​°C.

Хоча для вчених важлива багаторічна фіксація перевищення температур, дані за 2023 рік демонструють швидке наближення до обмежень Паризької угоди, повідомляє CNN.

Паризька угода, яку більшість країн світу підписали у 2015 році, передбачає утримання глобального потепління на рівні нижче 2​​°C, з бажаним обмеженням до 1,5​​°C.

За даними Copernicus, останні вісім місяців поспіль були найспекотнішими в історії, а 2023 рік – найспекотнішим календарним роком. Окрім того, січень 2024 року став найбільш спекотним місяцем за всю історію спостережень, адже середня температура була вищою на 1,66°C, порівняно з доіндустріальним періодом.

Аспірант з фізики атмосфери в Оксфордському університеті Метт Паттерсон наголосив, що рекорд є "важливою віхою", але це не означає, що Паризька угода провалилася.

“Перевищення 1,5°C протягом одного року підкреслює, що час, який залишився у людства для глибокого скорочення викидів та уникнення небезпечної зміни клімату, стрімко скорочується", – пояснив він.

У Copernicus наголосили, що єдиний спосіб зупинити підвищення глобальної температури – швидке скорочення викидів парникових газів.

В матеріалі пояснили, що кліматична криза спричинена насамперед тим, що люди спалюють вугілля, нафту та газ для отримання енергії. Наразі її посилює кліматичне океанічне явище Ель-Ніньо. 

Зазначається, що таке поєднання має руйнівні наслідки. Наприклад у Чилі 160 лісових пожеж на початку лютого призвели до загибелі понад 120 людей. Вони стали найбільш смертоносними пожежами в новітній історії країни. Окрім того, кліматичні зміни посилили каліфорнійські шторми.

Нагадаємо, дослідження архівних документів та статей у США показало, що нафтогазова промисловість була проінформована про потенційно жахливі наслідки спалювання викопного палива для клімату з 1954 року.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Єврокомісія оприлюднила амбітні кліматичні цілі до 2040 року, які передбачають скорочення викидів на 90%.

Читайте також
Арктична тундра стала новим джерелом вуглецю для планети, – вчені 
Арктична тундра стала новим джерелом вуглецю для планети, – вчені 

Драматичні зміни в Арктиці спричинені високими температурами та інтенсивними лісовими пожежами

Вчені прогнозують десятки мільйонів смертей через глобальне потепління
Вчені прогнозують десятки мільйонів смертей через глобальне потепління

Цей песимістичний прогноз також стосується й України

Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату
Мінус гауда та діжонська гірчиця: названі продукти, які зникнуть через зміну клімату

Традиційні страви можуть бути втрачені для кухонь багатьох країн – від Скандинавії, Франції та Нідерландів до Туреччини