Стало відомо, чому від Зеленського вимагають накласти вето на закон про меліорацію земель Shutterstock

Стало відомо, чому від Зеленського вимагають накласти вето на закон про меліорацію земель

Катерина Бєлоусова

Для меліоративних каналів перестануть діяти всі захисні обмеження Водного кодексу

Українські природоохоронці закликають президента Зеленського накласти вето на закон №5202-д "Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель".

Цей закон, який нещодавно ухвалила Верховна Рада, несе колосальні екологічні ризики, пише Українська Природоохоронна Група – UNCG у Facebook.

Законопроєкт передбачає створення організацій водокористувачів, схожих на ОСББ. Проте він містить низку критично негативних змін.

Зокрема дозволяється водозабір з водних об’єктів, незважаючи на їх стан, наповненість, наслідки для біорізноманіття та екосистем, наслідки для процесів опустелювання і збільшення ризику пожеж. Не враховано також наслідки для інших водокористувачів, наприклад, питного водопостачання населених пунктів.

“Принциповим моментом є те, що закон виключає з переліку водних об'єктів меліоративні канали. Для них перестануть діяти всі захисні обмеження Водного кодексу”, – пише UNCG.

Головним ризиком природоохоронці вказуть те, що закон оперує поняттям "меліоративні системи", не розділяючи штучно створені об'єкти інфраструктури (канали, шлюзи, греблі) та меліоровані (наприклад, спрямлені або перетворені на каскад водосховищ) природні річки. Адже за Радянських часів велика кількість природних річок, такі як Прип'ять, Трубіж, Тясмин, Супій, Інгулець та багато інших, стали частинами меліоративних систем.

Тобто реально існуючі річки на картах меліоративних систем, протяжність яких в Україні не менша ніж 57 000 кілометрів, називаються меліоративними каналами. 

В матеріалі підкреслили, що ухвалений закон призведе до втрати цими річками захисту, що їх надає Водний Кодекс (прибережна захисна смуга, заборона забудови і розорювання берегів, передачі у приватну власність тощо).

UNCG підготували звернення до президента Зеленського, яким закликали накласти вето на закон 5202-д де виклали більше аргументів, адже це прискорить опустелювання, яке й без того прогресує в Україні.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила програму "Питна вода України": що зміниться.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, законопроєкт “Про Державний екологічний контроль" розблоковано, – Маріковський.

Читайте також
Міндовкілля представило проєкти ДСТУ щодо моніторингу якості води за нормами ЄС
Міндовкілля представило проєкти ДСТУ щодо моніторингу якості води за нормами ЄС

Це один із кроків для створення ефективної державної системи контролю стану навколишнього середовища

Вперше в історії глобальна система кругообігу води вийшла з рівноваги, – вчені
Вперше в історії глобальна система кругообігу води вийшла з рівноваги, – вчені

Дослідники попереджають, що наслідки будуть ще більш катастрофічними, якщо не вжити термінових заходів

Названо найбрудніші та найчистіші річки Львівщини
Названо найбрудніші та найчистіші річки Львівщини

Порівняно з минулим місяцем, якість води у 5 річках покращилася, у 4 – погіршилася