Стали відомі деталі амбітного плану ЄС щодо відновлення природи до 2050 року shutterstock

Стали відомі деталі амбітного плану ЄС щодо відновлення природи до 2050 року

Ганна Велика

Це перший закон, який передбачає заходи не лише для збереження, а й для відтворення природи

Єврокомісія оприлюднила цілі Європейського Союзу по ревіталізації природних екосистем до 2050 року. Він встановлює конкретні вимоги до різних типів екосистем, включаючи сільськогосподарські землі, ліси та міські екосистеми.

Відповідне повідомлення з’явилося на сайті Європейської комісії.

Законотворці зобов’язали кожну країну ЄС розробити свої національні плани відновлення природи та подати їх на розгляд Єврокомісії. Країни-члени ЄС також повинні здійснювати моніторинг та звітувати про свій прогрес на основі загальноєвропейських індикаторів біорізноманіття.

Згідно з новим законом “Про відновлення природи”, до 2030 року держави-члени мають відновити щонайменше 20% сухопутних і морських територій, до 2040 року – 60%, а до 2050 року – 100% всіх екосистем, які потребують відновлення. До 2030 року пріоритетом будуть території мережі Natura 2000.

Документ встановлює конкретні, юридично обов'язкові цілі та зобов'язання щодо відновлення природи в кожній з перелічених екосистем – від наземних до морських, прісноводних та міських екосистем.

 

Відновлення наземних і морських екосистем

Регулювання охоплює низку наземних, прибережних і прісноводних, лісових, сільськогосподарських і міських екосистем, включаючи водно-болотні угіддя, луки, ліси, річки й озера, а також морські екосистеми, включаючи морську траву, губки й корали.

Щодо біотопів, які вважаються такими, що перебувають у поганому стані, держави-члени вживатимуть заходів для їх відновлення:

  • щонайменше 30% до 2030 року;
  • щонайменше 60% до 2040 року;
  • щонайменше 90% до 2050 року.

 

Захист запилювачів

За останні десятиліття чисельність і різноманітність диких комах-запилювачів у Європі різко скоротилася. Щоб розв'язати цю проблему, закон запроваджує конкретні вимоги щодо заходів, спрямованих на припинення скорочення популяцій запилювачів щонайпізніше до 2030 року.

 

Заходи, специфічні для екосистем

Держави-члени мають вжити заходів, спрямованих на покращення двох з цих трьох показників:

  • популяції лучних метеликів;
  • запасів органічного вуглецю в мінеральних ґрунтах орних земель;
  • частки сільськогосподарських угідь із високим рівнем ландшафтного різноманіття.

Новий закон передбачає збільшення популяції лісових птахів та забезпечення відсутності чистих втрат міських зелених насаджень і деревного покриву до кінця 2030 року.

Держави-члени ЄС відновлюватимуть осушені торфовища та допоможуть висадити щонайменше 3 мільярди додаткових дерев до 2030 року на рівні ЄС.

Для того, щоб перетворити щонайменше 25 000 км річок на вільно поточні річки до 2030 року, європейські країни усуватимуть штучні бар'єри на шляху поєднання поверхневих вод.

До 2033 року Єврокомісія проаналізує застосування нового закону та його вплив на сільськогосподарський, рибний та лісовий сектори, а також його ширші соціально-економічні наслідки.

Нагадаємо, 17 червня більшість країн-членів ЄС дали остаточне “зелене світло” закону “Про відновлення природи” (the Nature Restoration Law).

Читайте також
Країни ЄС ухвалили довгоочікуваний закон “Про відновлення природи”
Країни ЄС ухвалили довгоочікуваний закон “Про відновлення природи”

Він набуде чинності через 20 днів після публікації в Офіційному віснику ЄС

Результати виборів в ЄС загрожують Європейському зеленому курсу, – експерти
Результати виборів в ЄС загрожують Європейському зеленому курсу, – експерти

Свої побоювання фахівці обґрунтовують, зокрема, великим політичним тиском на кліматичну політику в ЄС

Європарламент схвалив зниження кліматичних цілей для фермерів
Європарламент схвалив зниження кліматичних цілей для фермерів

Малі ферми площею до 10 гектарів будуть звільнені від контролю та штрафів за порушення правил