Українські СЕС за погожої сонячної погоди виробляють близько третини від обсягу електроенергії, потрібної країні.
Такі дані оприлюднив аналітик компанії Concorde Capital Олександр Паращій.
Саме цим пояснюється відсутність відключень побутових та промислових споживачів у денні години, незважаючи на високий попит на електроенергію. Але ввечері сонячна генерація поступово сходить нанівець, адже сонце сідає. Споживання ж навпаки виходить на другий свій денний максимум. В цей час уся генерація, яка не залежить від погоди, намагається працювати на максимумі: на повну включаються ГЕС та ГАЕС (гідроакумулюючі станції) та ТЕС.
Але зважаючи на значний ступінь пошкодженості українських електрогенеруючих потужностей, цього може бути недостатньо, аби забезпечити наявний попит. Іноді цю потребу не допомагає закрити навіть імпорт електроенергії з сусідніх країн. Саме тому вечорами все одно маємо часткові відключення.
Аналітик звертає увагу на те, що сонячна генерація дуже сильно залежить від погоди. Так, хмарність у рази зменшує виробіток окремої СЕС:
Тож влітку у спекотні похмурі дні, коли споживання електрики буде велике (бо всі ввімкнуть кондиціонери), а сонце мало що додаватиме до генерації, можливий дефіцит електрики навіть посеред дня. А якщо вдень, у пікові години генерації СЕС, не вдасться “перекачати” енергію сонця в енергію води на ГАЕС, то відповідно проблеми з її постачанням будуть і ввечері.
Паращій прогнозує, що в осінньо-зимовий період, може бути трохи легше, бо уся генерація пройде сезон ремонтів, частково відновиться після ударів та збільшить наявну потужність. Також збільшать оберти ТЕЦ.
“Але краще готуватися до того, що легко не буде. Електрику потрібно споживати відповідально. А це означає, що кожен із нас повинен взяти за правило: в будь-який період часу (окрім сонячного дня) вмикання і роботу потужних домашніх електроприладів треба строго і прискіпливо чергувати”, – підсумував аналітик.
На початку травня ЕкоПолітика повідомляла, що держава буде відшкодовувати українцям витрати на будинкові СЕС.
Також ми розповідали про те, як війна змінює масштаб та географію об’єктів української сонячної генерації.
Про те, які 7 країн у світі виробляють майже 100% енергії з відновлюваних джерел, ЕкоПолітика писала у квітні.