Сміттєві острови та загроза цвітіння: як ракетний удар по Кривому Рогу вплинув на природу facebook.com/dosytKR

Сміттєві острови та загроза цвітіння: як ракетний удар по Кривому Рогу вплинув на природу

Катерина Бєлоусова

Хоча вода в річці Інгулець визнана відносно безпечною, обстріл завдав самій річці значної шкоди

У Кривому Розі руйнування греблі Карачунівського водосховища на річці Інгулець призвело до підвищення вмісту фосфатів та нітритів у воді, ймовірно, через заливання інженерних мереж та вигрібних ям на подвір’ях.

Також в річку потрапило будівельне сміття, яке утворилося в результаті вибуху, змиті гілки та інші рослинні рештки, а також побутове сміття, що призвело до утворення сміттєвих островів, повідомляє спільнота "Досить труїти Кривий Ріг" у Facebook.

Нещодавній аналіз проб з річки Інгулець та їхня екологічна оцінка показали, що вода відноситься до “доброї” та “посередньої” категорії. Також тимчасове почервоніння води в річці не становить загрози.

Однак обстріл та руйнування дамби завдали шкоди для самої річки.

Так фосфати можуть призводити до надмірного розмноження синьо-зелених водоростей, тобто “цвітіння води”. Таке явище зменшує кількість розчиненого кисню у воді та негативно впливає на річкових мешканців.

facebook.com/dosytKR facebook.com/dosytKR facebook.com/dosytKR

В матеріалі пояснили, що утворені сміттєві острови призупиняють або перекривають течію річки, що теж негативно впливає на неї. 

“Тепер русло необхідно прочищати, що вже почали робити, судячи з повідомлень у соцмережах”, – зазначили в повідомленні.

Автори також вказали на відповідальність людей за збереження довкілля. Адже вода несла купу сміття з прибережних зон, яке накопичувалося роками, зокрема зарослі очерету.

“Його необхідно періодично частково видаляти у річках, які зазнають антропогенного впливу. А на Інгульці, подекуди, він заважав вільній течії. Загалом – прочистка русел річок необхідна, але на жаль, часто у нас цим нехтують”, – розповіли вони.

В матеріалі зазначили, що розлив річки після вибуху дамби продемонстрував ще одну проблему – недотримання водоохоронних зон навколо водойм, що для Інгульця становить 50 м. В цій зоні не можна будувати та розміщувати інші об’єкти.

“Якщо певна кількість будинків зводилися біля Інгульця задовго до прийняття цих норм, то в інших місцях ми досі бачимо нехтування ними. В охоронних зонах водойм ведеться будівництво, а іноді розташовуються навіть виробничі потужності. Ці помилки варто обов’язково врахувати у процесі післявоєнного відновлення та не повторювати їх”, – наголосили в повідомленні.

Нагадаємо, у Кривому Розі екологічні активісти ДТКР взяли проби води з річки Інгулець, що днями стала червоного кольору після обстрілу росіянами гідроспоруди. Вода визнана відносно безпечною.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, 14  вересня, російські війська обстріляли місто Кривий Ріг 8 крилатими ракетами, що пошкодили греблю Карачунівського водосховища. Через це рівень води в річці Інгулець почав підвищуватися, підтоплено 112 приватних будинків, а близько 5 000 сімей залишилися без водопостачання.

Читайте також
Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі
Забруднення Сейму та Десни: як це сталося та ситуація наразі

Загрози питному водопостачанню Києва на цей момент немає

Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова
Стало відомо, коли забруднені води Сейму дістануться до Чернігова

Оперативні служби та відомства вживають необхідних заходів з очищення води

На Закарпатті відклали будівництво двох мініГЕС через спротив місцевих жителів
На Закарпатті відклали будівництво двох мініГЕС через спротив місцевих жителів

Профільне міністерство задовольнило звернення адвокатки громади