Що відбувається зі сміттям, яке ми відсортували: друге життя відходів shutterstock.com

Що відбувається зі сміттям, яке ми відсортували: друге життя відходів

Катерина Бєлоусова

Велосипеди з жерстяних банок і книги з тетрапаків - маловідомі факти про переробку в Україні

Сортовані відходи, які потрапляють в пункти прийому, всупереч розхожій думці, не потрапляють на смітник разом з іншим сміттям, а отримують друге життя в новій продукції.

Про те що виробляють з відсортованих пластику, скла, паперу, металу і органіки розповідає Рубрика .

Пластик

На заводі з переробки пластикових пляшок під Фастовом з 2013 року з PET-пляшок зеленого або блакитного відтінку виготовляють нові пляшки, з прозорих - поліестер і тканину.

Переробці підлягати і кульки-майки, з яких виготовляють ті ж самі кульки. Експерти вважають, що це цикл відкладання проблеми, і краще взагалі уникати використання пластикових пакетів.

Тетрапак (Tetra Pak)

Відноситься до категорії "пластик" і складається з різних шарів: 74% картону, 22% поліетилену і 4% алюмінію. Складність в переробці такої упаковки полягає в тому, що ці шари потрібно розділити.

З перероблених тетрапак в Україні видаються книги видавництвом "Ранок".

Скло

Піддається переробці на 100%, наприклад на Гостомельському склозаводі, Київщина. Вторсировину подрібнюють на маленькі шматочки, очищають від інших домішок, сортують, а потім додають до рідкого скла в плавильну піч, де воно перемішується і стає новим скляним виробом без втрати якості.

Папір

Найбільш традиційне вторсировину для України. Наприклад, відомий Обухівський картонно-паперовий комбінат виробляє туалетний папір тільки з переробленого паперу.

З переробленої сировини виходить папір як сірого кольору так і світлого, а на білий папір, як правило, йде первинна сировина, тобто деревина.

Метал

З пунктів прийомів так званий лом відправляється на заводи для подальшої переплавки. Особливо вигідна переробка кольорових металів (міді, алюмінію, олова), поширених технічних сплавів (победіт) і деяких чорних металів (чавун).

Наприклад, з алюмінієвих банок виготовляються рами для велосипедів.

Органіка

Найбільш прості в переробці відходи, адже їх досить відправити в компостну яму. Жителі приватних будинків можуть організувати таку переробку на своїх ділянках.

Органічні відходи - це те, що людина може переробити самостійно. Особливо це просто для людей, які живуть у власному будинку і мають город - будь-які кухонні відходи у них відправляються в компостну яму на вулиці.

Щоб почати компостувати потрібно покласти органіку в контейнер з кришкою, обприскати її розчином з 1 столової ложки концентрату з ефективними мікроорганізмами на 1 літр води. Ці мікроорганізми прискорюють розкладання і не допускають гниття. Кришку контейнера рекомендують не закриватимуть щільно, щоб компост не "задихнувся". Потім вміст варто висипати в компостну купу.

Небезпечні відходи

У цю категорію входять: ртутні термометри, батарейки, люмінесцентні лампи, невикористані ліки, фарби, залишки олій і масляні фільтри, залишки клею і розчинників; хімікати і пестициди, ABS (будь-яка стара побутова техніка, праски, навушники, телефони, ноутбуки).

Їх утилізація і переробка строго регламентується законодавством, може здійснюватися тільки сертифікованими підприємствами і контролюється на державному рівні. Робиться це на спеціалізованих підприємствах з технологій, які вибираються в залежності від типу і складу відходів.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, зараз в Україні діють 35 сміттєсортувальних ліній, а переробкою вторсировини займаються більше 90 підприємств.

Читайте також
"Україна без сміття" продовжить безкоштовно приймати небезпечні відходи у Києві
"Україна без сміття" продовжить безкоштовно приймати небезпечні відходи у Києві

Здати старі термометри, ртутьвмісні лампи і батарейки можна на сортувальній станції

У Запорізькій ОДА провели перевірку звалища хімічних і медичних відходів
У Запорізькій ОДА провели перевірку звалища хімічних і медичних відходів

Відбір проб та дослідження проводились в зоні потенційного впливу несанкціонованого звалища відходів

В Києві станція сортування запрошує здати стару електроніку та медичні відходи: де та коли
В Києві станція сортування запрошує здати стару електроніку та медичні відходи: де та коли

Організатори просять відвідувачів мати з собою сертифікати про щеплення

Демонтаж нафтопроводу "Самара – Західний напрямок" загрожує Закарпаттю екологічною катастрофою – СБУ
Демонтаж нафтопроводу "Самара – Західний напрямок" загрожує Закарпаттю екологічною катастрофою – СБУ

Підприємство без жодної дозвільної документації демонтувало цистерни та майже 33 км трубопроводу