В Україні уряд ухвалив проєкт постанови "Про Порядок функціонування реєстру біометану", що дозволить запустити ринок біометану.
Таке рішення є ще одним кроком до повноцінної інтеграції України до ЄС та подолання залежності від імпортних енергоносіїв і розвиток сталої енергетики, повідомляє Держенергоефективності у Facebook.
Порядок розробляли в Держенергоефективності спільно з Міненерго на виконання Закону України від 21.10.2021 №1820 щодо розвитку ринку біометану в Україні. Держенергоефективності є відповідальним за ведення Реєстру біометану та видачу гарантій походження і сертифікатів походження біометану.
У схваленому 22 липня порядку також враховано європейські практики функціонування таких реєстрів біометану.
Реєстр працюватиме відповідно до вимог Порядку, в якому визначено процедури:
- створення реєстру біометану, його функціональних можливостей, термінів та порядку подання до нього інформації;
- створення облікового запису користувачів Реєстру біометану;
- видача, передача, розподіл та скасування гарантій походження біометану;
- видача сертифікатів походження біометану;
- проведення аудиту виробництва біометану.
Важливим є те, що для виробника біометану для створення облікового запису в Реєстрі обов’язковим є проведення аудиту об’єкта виробництва біометану. А аудитор має бути сертифікований за добровільною системою сертифікації сталого біопалива, визнаною Єврокомісією.
В матеріалі пояснили, що реєстр гарантій походження біометану буде частиною Єдиної платформи реєстрів гарантій походження енергії в Україні, яку розробляє Держенергоефективності з Міненерго.
“У цілому запуск реєстру забезпечить можливість верифікувати та надавати виробникам гарантії походження на біометан, поданий в газотранспортну систему. Це необхідна складова майбутнього ринку виробництва і використання біометану в Україні для заміщення газу, а також продажу біометану в країни ЄС”, – прокоментував голова Держенергоефективності Валерій Безус.
В Міненерго зазначили, що створення реєстру дозволить запустити ринок біометану. Виробники зможуть отримати допуск до газотранспортної та газорозподільних систем, а гарантії та сертифікати походження засвідчуватимуть, з якої сировини його виготовлено, та обсяг, поданий до ГТС. Доступ до ГТС полегшить транспортування біометану до генеруючих потужностей, а також забезпечить часткове заміщення природного газу.
"Запровадження реєстру біометану – це перший крок для створення ринку біометану, доступ до якого матимуть як вітчизняні, так і іноземні інвестори. Цей ринок має значний потенціал для розвитку: за останні 5 років кількість біогазових установок в Україні збільшилась втричі – з 21 до 60. Виробництво біогазу зросло з 45 млн куб. м до 267 млн куб.м, з яких потенціал біометану – 160 млн куб.м.", – наголосив міністр енергетики Герман Галущенко.
Держенергоефективності має у 6-місячний термін забезпечити створення та функціонування реєстру.
Нагадаємо, НКРЕКП схвалила зміни до Кодексів газотранспортної та газорозподільних систем, що дозволить постачання біометану в мережі.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, в Україні вперше завод з виробництва біометану "Галс Агро", що на Чернігівщині, приєднався до газорозподільних мереж РГК.