Проєкт Постанови №13297: депутати дослідять проблеми лісової та суміжних галузей shutterstock

Проєкт Постанови №13297: депутати дослідять проблеми лісової та суміжних галузей

Ганна Велика

Ця сфера накопичила цілу низку проблем

У Верховній Раді зареєстрували проєкт Постанови №13297, якою створюватиметься тимчасова комісія для пошуку шляхів вирішення проблем лісової, деревообробної та меблевої галузей України.

З проєктом акту та пояснювальною запискою до нього можна ознайомитися у картці документа на сайті парламенту.

Ініціатором цього проєкту Постанови “Про утворення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань формування та реалізації державної політики в лісовій, деревообробній та меблевій галузях України” є народний депутат Богдан Кицак від партії “Слуга народу”. Документ вже надійшов на розгляд профільного комітету.

Для чого розроблявся проєкт Постанови №13297

У пояснювальній записці автор цього документа вказує на наступні ключові проблеми лісової та пов’язаних із нею деревообробної та меблевої галузей:

1. Тінізація ринку деревини.

Зазначається, що суттєва частина лісових ресурсів заготовлюється та реалізується поза офіційним обліком. Це призводить до втрат державного бюджету, викривлення ринкових цін і недобросовісної конкуренції.

2. Слабкий контроль і корупція у лісовому господарстві.

Депутат констатує відсутність ефективного моніторингу за вирубкою лісів, наявність високих корупційних ризиків та нелегальних схем заготівлі й продажу деревини. Всі ці фактори також створюють надмірне навантаження на екосистеми.

3. Технічна та інвестиційна нерівність.

У проєкті Постанови №13297 наголошується, що сучасне обладнання доступне тільки великим підприємствам. У той час, як малі й середні компанії не мають доступу до інвестицій та інновацій.

4. Дисбаланс у структурі переробки.

Богдан Кицак нагадав про високий експорт сировини з України з низькою доданою вартістю.

“Україна фактично експортує робочі місця, податки й додану вартість, замість того, щоб формувати стійкі локальні виробничі кластери”, – йдеться у пояснювальній записці.

5. Відсутність стратегічного планування.

Автор документа констатує, що немає комплексної державної політики, яка б інтегрувала лісове господарство, переробку та експорт. Також потребує оновлення нормативна база щодо біржових торгів, доступу до ринку для малого бізнесу, регіональних особливостей лісокористування.

6. Кадровий дефіцит і трудова міграція.

За інформацією депутата, освітні навчальні програми є застарілими й не відповідають потребам ринку, у молоді низька мотивація до роботи в галузі. Також негативною тенденцією є масова трудова міграція кваліфікованих працівників за кордон – зокрема у Польщу, Німеччину та Чехію.

7. Обмежений доступ до зовнішніх ринків.

Українські меблеві виробники стикаються з нестачею підтримки у міжнародному просуванні, труднощами із сертифікацією за євростандартами та відсутністю державної підтримки в експорті, говорить народний обранець.

Тому створена Тимчасова спеціальна комісія має провести глибинний аналіз та моніторинг державної політики в лісовій, деревообробній та меблевій галузях України, а також створити та вдосконалити механізми регулювання, підтримки та сталого розвитку цих сфер.

Депутати, які до неї увійдуть, мають проаналізувати практику застосування та реалізації державної політики у зазначеній сфері, а також перевірити відповідність законам підзаконних нормативно-правових актів з цих питань.

Якою буде Тимчасова комісія та скільки працюватиме

Проєкт Постанови №13297 передбачає, що до її складу увійде 12 народних депутатів: 8 – від “Слуги народу” та по одному від “Батьківщини”, “Європейської солідарності”, “Довіри” та “Голосу”.

Планується, що ця спеціальна комісія працюватиме протягом 1 року з дня її утворення. Через 6 місяців вона має відзвітувати перед Верховною Радою про результати своєї роботи.

На початку травня ЕкоПолітика розповідала, що Національне агентство з питань запобігання корупції перевірило ДП "Ліси України" та ініціювало 5 розслідувань.

Раніше, 29 квітня, Верховна Рада не підтримала євроінтеграційний законопроєкт №4197-д “Про ринок деревини” – не знайшлося необхідних 226 голосів для його ухвалення. У той же день депутати подали новий законопроєкт №13227 про ринок деревини замість проваленого.

Читайте також
Парламентський екокомітет проведе засідання 6 травня: порядок денний
Парламентський екокомітет проведе засідання 6 травня: порядок денний

Нардепи, зокрема розглянуть питання посилення відповідальності для паліїв сухої рослинності та внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку із прийняттям закону про промзабруднення

Депутати подали новий законопроєкт №13227 про ринок деревини замість проваленого 
Депутати подали новий законопроєкт №13227 про ринок деревини замість проваленого 

Порівняти його з попереднім наразі дуже важко, оскільки до другого читання у той внесли дуже багато правок

Екокомітет Верховної Ради запланував засідання на 28 квітня: порядок денний
Екокомітет Верховної Ради запланував засідання на 28 квітня: порядок денний

Нардепи повторно працюватимуть із двома документами

Екокомітет Верховної Ради запланував засідання на 18 лютого: порядок денний
Екокомітет Верховної Ради запланував засідання на 18 лютого: порядок денний

Зокрема, депутати внесуть зміни до плану своєї роботи