Правоохоронці розслідують причетність міністра Руслана Стрільця до корупційної схеми shutterstock

Правоохоронці розслідують причетність міністра Руслана Стрільця до корупційної схеми

Ганна Велика

Попередні збитки держави оцінюються у десятки мільйонів гривень

У травні поліція почала розслідування щодо схеми закупівлі електроенергії за суттєво завищеними цінами, до якої може бути причетним міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець через підконтрольні йому компанії та за змовою зі своєю колишньою підлеглою, а нині першою заступницею Голови Державного агентства водних ресурсів України Наталією Латиш.

Про це повідомляє видання “Апостроф” у своєму матеріалі.

Пані Наталія була підлеглою нинішнього міністра захисту довкілля у той час, коли він очолював Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА. У червні 2022 року за поданням Руслана Стрільця вона обійняла свою теперішню посаду.

 

Якою була схема

За даними правоохоронців, у 2023 році Наталія Латиш, начебто, надала вказівки підлеглим керівникам структурних підрозділів Державного агентства водних ресурсів України укласти договори з підконтрольними міністру компаніями (ТОВ "Електроатом", ТОВ "Біохімконтроль" та ТОВ "Є Енерджі") на постачання електричної енергії.

Зокрема, договори з постачальниками укладали керівники наступних організацій:

  • Кам'янське управління захисних масивів дніпровських водосховищ;
  • Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ;
  • Міжрегіональний офіс захисних масивів дніпровських водосховищ;
  • Регіональний офіс водних ресурсів у Харківській області;
  • Регіональний офіс водних ресурсів у Миколаївській області;
  • Управління каналу "Дніпро-Донбас".

Як стверджують правоохоронці, публічні закупівлі електроенергії цими організаціями відбувалися з численними порушеннями законодавства та явними ознаками змови. Потрібний постачальник пропонував найвищу ціну та займав завідомо непрохідні місця. Проте, усі інші учасники торгів відхилялися керівництвом організацій за надуманих обставин. Зрештою, договір укладався з єдиним учасником торгів – з тим, хто залишився.

 

Які суми вкрадених грошей

Розслідувачі як приклад наводять 2 договори, укладені у 2023 році між Черкаським управлінням захисних масивів дніпровських водосховищ та ТОВ "Електроатом". Тариф постачальника за даними договорами був завищений на 1,027 грн/кВт*год. з ПДВ, що складає 19,2%. А оскільки обсяги постачання були досить значними – 7 491 935 кВт*год. та 56 625 кВт*год. відповідно, то й сума вкрадених у держави коштів виявилася значною – майже 6 млн грн.

Корупційна складова по інших організаціях виявилася аналогічною. За попередніми підрахунками правоохоронців, ймовірно, учасники схеми у 2023 році загалом привласнили майже 78 млн грн.

Зараз слідчі перевіряють можливу причетність всіх керівників, які могли бути причетні до цієї корупційної вертикалі. Цілком імовірно, що цинічне розкрадання десятків мільйонів гривень з держбюджету високопосадовцями тривало понад 2 роки, як раз під час повномасштабної війни.

Раніше ЕкоПолітика розповідала про перебіг лісової реформи, у ході якої Кабінет Міністрів централізував корупцію, а вирубки лісу збільшилися у рази.