Сонячна та вітрова енергія зараз майже завжди є найдешевшим і найшвидшим варіантом для виробництва нової енергії.
Такий висновок зробили в Організації Об’єднаних Націй за результатами двох звітів, опублікованих 22 липня. Мова йде про міжвідомчий звіт ООН "Скористатися моментом можливостей" (Seizing the Moment of Opportunity), а також нещодавній звіт Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA) “Витрати на виробництво електроенергії з відновлюваних джерел у 2024 році” (Renewable Power Generation Costs in 2024).
За словами дослідників, глобальний перехід на відновлювану енергетику пройшов "позитивний переломний момент". Ось головні результати, які підтверджують цю тезу:
- У 2024 році збільшення світових потужностей відновлюваної енергетики досягло 582 ГВт – це майже на 20% більше, ніж у 2023 році, і найбільший річний приріст з моменту початку спостережень.
- Майже всі нові енергетичні потужності, побудовані у світі за минулий рік, використовують відновлювані джерела енергії (ВДЕ).
- Майже на кожному континенті торік додалося більше потужностей відновлюваної енергетики, ніж викопних видів палива.
- Близько 75% приросту електроенергії, виробленої в усьому світі, забезпечили вітер, сонце та інші "зелені" джерела.
- Понад 90% нових ВДЕ в усьому світі виробляють електроенергію за ціною, меншою, ніж найдешевша альтернатива викопного палива.
- Вітрова, сонячна і нова гідроенергетика минулого року були трьома найдешевшими джерелами електроенергії.
- Сонячна енергія зараз на 41% дешевша за викопне паливо. Не так давно вона коштувала в 4 рази дорожче.
- Офшорний вітер зараз також на 53% дешевший і є найдоступнішим джерелом нової відновлюваної енергії.
- Минулого року близько $2 трлн було витрачено на екологічно чисту енергетику – це на $800 млрд більше, ніж на викопні види палива, і на понад 70% більше, ніж за 10 (!!!) років.
Порівняння загальної встановленої вартості, коефіцієнту потужності та усередненої вартості електроенергії (LCOE) за технологіями у 2010 та 2024 роках наведена у таблиці:

Джерело: irena.org.
Суттєве зниження усередненої вартості електроенергії з 2010 року наочно видно на графіку:

Джерело: irena.org.
"Викопне паливо відходить на другий план, а сонце сходить на порозі ери чистої енергії", – заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
Він додав, що протягом десятиліть викиди та економічне зростання зростали паралельно. Але зараз у багатьох країнах з розвиненою економікою викиди досягли піка, але зростання економіки продовжується.
За даними досліджень, лише у 2023 році сектори чистої енергетики забезпечили 10% зростання світового ВВП і майже 33% зростання в Європі.
Потенційні перепони
Генеральний директор IRENA Франческо Ла Камера попереджає, що цей прогрес не є гарантованим.
"Зростання геополітичної напруженості, торгові тарифи та обмеження у постачанні матеріалів загрожують сповільнити динаміку та призвести до зростання витрат", – зазначив він.
Перелічені фактори створюють ризики, які можуть тимчасово підвищити витрати.
Автори звітів припускають, що у Європі вищі витрати збережуться через структурні проблеми: затримки з отриманням дозволів на нові проєкти та обмеженістю пропускної здатності енергосистеми.
Ла Камера вважає, що для збереження досягнень переходу до відновлюваної енергетики світ повинен посилити міжнародне співробітництво, забезпечити відкриті та стійкі ланцюги постачання, а також створити стабільні рамки для політики та інвестицій, особливо на Глобальному Півдні.
"Перехід на відновлювані джерела енергії є незворотним, але його темпи та справедливість залежать від вибору, який ми робимо сьогодні", – зазначив він.
А генеральний секретар ООН нагадав, що викопні види палива все ще отримують майже в 9 разів більше державних субсидій, ніж відновлювані джерела енергії.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, торік у ЄС ВДЕ виробили 47% всієї електроенергії й стали її провідним джерелом.