У Європейському Союзі розширили сферу застосування оновленої Директиви 2010/75/ЄС та вперше у довкіллєвому законодавстві передбачили компенсацію фізичними або юридичними особами шкоди, завданої здоров'ю людини в процесі діяльності установок через невиконання національних заходів, передбачених цією Директивою.
Подробицями щодо нововведень у європейському екологічному законодавстві поділилося Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Зміни у Директиві 2010/75/ЄС
- ЄС розширив сферу застосування Директиви про промислові викиди (інтегрований підхід до запобігання забрудненню та його контролю). Тепер вона включає кілька нових видів діяльності:
- видобуток руд (боксити, хром, кобальт, мідь, золото, залізо, свинець, літій, марганець, нікель, паладій, платина, олово, вольфрам і цинк);
- виробництво акумуляторних батарей;
- виробництво водню шляхом електролізу води;
- експлуатацію полігонів відходів тощо.
Для них розроблять висновки з найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ). Також у Директиві вводиться новий розділ щодо вирощування птиці та свиней.
- Окрім декарбонізації, ефективного використання ресурсів та сприяння циркулярній економіці оновлені НДТМ мають забезпечити використання менш токсичних небезпечних хімічних речовин.
- Вперше в європейському довкіллєвому законодавстві з’явилося положення щодо права людини на компенсацію фізичними або юридичними особами шкоди, яку завдали здоров'ю людини установки в процесі своєї діяльності через невиконання національних заходів, ухвалених відповідно до Директиви 2010/75/ЄС.
Для "найсерйозніших порушень" передбачено штрафи у розмірі не менше 3% річного обігу оператора на рівні ЄС у фінансовому році, що передує року порушення.
- Розширені повноваження компетентних органів призупиняти діяльність установок, які працюють з порушенням умов експлуатації.
У Міндовкілля нагадали, що разом із переглядом Директиви набрав чинності новий Регламент про Портал промислових викидів (IEPR). Він має замінити європейський Реєстр викидів та перенесення забруднювачів (E-PRTR).
Передбачається, що Портал покращить доступ громадськості до екологічних даних:
- дасть можливість отримати інформацію про дозволи, видані в ЄС;
- надаватиме вичерпнішу інформацію про промислові об'єкти;
- спростить електронне звітування для операторів;
- посилить моніторинг викидів і використання ресурсів.
Протягом наступних 2 років Єврокомісія розробить форми звітності операторів, що відображатимуть інформацію про обсяги викидів та використання ресурсів. Перші дані для розміщення на Порталі підприємства подадуть у 2027 році. На вебресурсі вони з’являться у 2028 році.
Нагадаємо, оновлена Директива 2010/75/ЄС про промислові викиди набула чинності 4 серпня 2024 року. На початку жовтня ЕкоПолітика знайомила читачів із 3 її головними оновленнями.