Колишній віцепрезидент США, а нині активіст кліматичної кампанії Альберт Гор назвав абсурдним той факт, що головування в кліматичних переговорах ООН постійно передається нафтовим державам, і висловив думку про необхідність трансформації кліматичної конференції COP.
Про це він розповів в ексклюзивному інтерв'ю Euronews.
У чому проблема
Гор наполягає на реформуванні процесу переговорів щодо клімату. На його думку, абсолютно недоречним є головування на COP лобістів викопного палива.
"Я вважаю повним абсурдом, наприклад, те, що ми мали минулого року, коли генеральний директор однієї з найбрудніших нафтових компаній на планеті був президентом COP”, – сказав він, маючи на увазі кліматичний саміт 2023 року в Дубаї.
Ексвіцепрезидент вважає це конфліктом інтересів. Він зауважив, що проблема зберігається і цього року, оскільки зараз головує Азербайджан – країна, 90% платіжного балансу якої надходить від продажу нафти й газу.
У Euronews також нагадали, що Мухтар Бабаєв, голова цьогорічної Конференції Сторін COP, до свого призначення на посаду міністра екології та природних ресурсів Азербайджану 20 років працював у Державній нафтовій компанії Азербайджанської Республіки “Socar”.
Гор також вказав на росію, як на рушійну силу вибору Азербайджану місцем проведення Конференції Сторін у 2024 році. Вона наклала вето на ідею проведення переговорів у будь-якій країні ЄС.
"Як найгучніший голос у цьому регіоні світу ... саме росія зробила цей вибір", – впевнений він.
Який можливий вихід
"Одна з реформ, яку я запропонував, полягає в тому, щоб дати Генеральному секретарю [ООН] право вирішувати, хто буде приймати Конференцію Сторін, а не просто залишити це на розсуд таких голосів, як володимир путін, і дозволити нафтовим державам Близького Сходу вирішувати, хто буде приймати", – сказав Гор в інтерв’ю.
Окремо він зупинився на проблемі кліматичного фінансування. Ексвіцепрезидент стверджує, що країни, які розвиваються, виявилися відрізаними від доступу до приватного капіталу інвесторів з усього світу. За його словами, 85% фінансування революції в галузі чистої енергії надійшло саме від приватного сектору. Гор вважає реальною проблемою високі кредитні ставки й недоступність інвестицій для бідних країн.
Він також застеріг від покладання великих надій на технології уловлювання та зберігання вуглецю, які зазвичай передбачають закачування CO2 під землю або під морське дно у виснажені газові родовища. Активіст стверджує, що їхня безглуздість та неефективність вже доведена.
"Звичайно, компанії, що видобувають викопне паливо, хочуть удати, що це і є рішенням – будь-що, окрім зменшення кількості спалюваного викопного палива або скорочення їхніх ринків", – обурився Гор.
Раніше ЕкоПолітика розповідала про те, що група BASIC на чолі з Китаєм на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям.