Нобелівський лауреат та екоактивіст закликав реформувати кліматичний процес на COP shutterstock

Нобелівський лауреат та екоактивіст закликав реформувати кліматичний процес на COP

Ганна Велика

Зокрема, це стосується вибору країни, яка прийматиме головну подію року у сфері клімату

Колишній віцепрезидент США, а нині активіст кліматичної кампанії Альберт Гор назвав абсурдним той факт, що головування в кліматичних переговорах ООН постійно передається нафтовим державам, і висловив думку про необхідність трансформації кліматичної конференції COP.

Про це він розповів в ексклюзивному інтерв'ю Euronews.

У чому проблема

Гор наполягає на реформуванні процесу переговорів щодо клімату. На його думку, абсолютно недоречним є головування на COP лобістів викопного палива.

"Я вважаю повним абсурдом, наприклад, те, що ми мали минулого року, коли генеральний директор однієї з найбрудніших нафтових компаній на планеті був президентом COP”, – сказав він, маючи на увазі кліматичний саміт 2023 року в Дубаї.

Ексвіцепрезидент вважає це конфліктом інтересів. Він зауважив, що проблема зберігається і цього року, оскільки зараз головує Азербайджан – країна, 90% платіжного балансу якої надходить від продажу нафти й газу.

У Euronews також нагадали, що Мухтар Бабаєв, голова цьогорічної Конференції Сторін COP, до свого призначення на посаду міністра екології та природних ресурсів Азербайджану 20 років працював у Державній нафтовій компанії Азербайджанської Республіки “Socar”.

Гор також вказав на росію, як на рушійну силу вибору Азербайджану місцем проведення Конференції Сторін у 2024 році. Вона наклала вето на ідею проведення переговорів у будь-якій країні ЄС.

"Як найгучніший голос у цьому регіоні світу ... саме росія зробила цей вибір", – впевнений він.

Який можливий вихід

"Одна з реформ, яку я запропонував, полягає в тому, щоб дати Генеральному секретарю [ООН] право вирішувати, хто буде приймати Конференцію Сторін, а не просто залишити це на розсуд таких голосів, як володимир путін, і дозволити нафтовим державам Близького Сходу вирішувати, хто буде приймати", – сказав Гор в інтерв’ю.

Окремо він зупинився на проблемі кліматичного фінансування. Ексвіцепрезидент стверджує, що країни, які розвиваються, виявилися відрізаними від доступу до приватного капіталу інвесторів з усього світу. За його словами, 85% фінансування революції в галузі чистої енергії надійшло саме від приватного сектору. Гор вважає реальною проблемою високі кредитні ставки й недоступність інвестицій для бідних країн.

Він також застеріг від покладання великих надій на технології уловлювання та зберігання вуглецю, які зазвичай передбачають закачування CO2 під землю або під морське дно у виснажені газові родовища. Активіст стверджує, що їхня безглуздість та неефективність вже доведена.

"Звичайно, компанії, що видобувають викопне паливо, хочуть удати, що це і є рішенням – будь-що, окрім зменшення кількості спалюваного викопного палива або скорочення їхніх ринків", – обурився Гор.

Раніше ЕкоПолітика розповідала про те, що група BASIC на чолі з Китаєм на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям.

Читайте також
COP29 завершився: про що країнам вдалося домовитися
COP29 завершився: про що країнам вдалося домовитися

Конференцію довелося пролонгувати, аби прийняти фінальну резолюцію

Група BASIC на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям
Група BASIC на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям

Напруга між країнами Глобального Півдня та Півночі продовжує зростати

У перший тиждень COP29 країни не змогли узгодити питання кліматичного фінансування
У перший тиждень COP29 країни не змогли узгодити питання кліматичного фінансування

Згідно з графіком, міністри мають час до п'ятниці 22 листопада, щоб знайти компроміс

Країнам, що розвиваються, потрібно $1 трлн на рік для боротьби зі зміною клімату, – економісти
Країнам, що розвиваються, потрібно $1 трлн на рік для боротьби зі зміною клімату, – економісти

Спостерігачі зауважують, що на четвертий день кліматичного саміту розбіжностей між країнами набагато більше, ніж єдності