Названо єдину область в Україні, де побільшало шкідливих викидів

Названо єдину область в Україні, де побільшало шкідливих викидів

Іван Шевчук

Одеса забруднює свою атмосферу інтенсивніше, ніж нарощує обсяги промислового виробництва

Одеська область – єдина з-поміж українських регіонів, де рівень шкідливих викидів у атмосферу від стаціонарних джерел (підприємств, установ, тощо) зріс протягом останніх 10 років. Якщо 2010-го рівень таких шкідливих викидів в області становив близько 30 тис. тонн, то у 2020-му він зріс до понад 42 з половиною тис. тонн.

Про це свідчать дані, що їх оприлюднила Державна служба статистики України.

Це прикре зростання відбулося на тлі позитивної тенденції до зменшення шкідливих викидів як у країні в цілому (десь на 54%), так і в кожному з решти регіонів.

На тлі промислових регіонів країни шкідливі викиди від підприємств та установ Одещини виглядають не надто великими. Лідер антирейтингу – Донеччина – має приблизно таку ж площу, як Одеський регіон. Втім, тут рівень "стаціонарних" викидів торік був майже у 18 разів вищим — 751 тис. тонн. Рівень викидів у Дніпропетровській області перевищив показники Одещини більше, ніж у 12 разів (534,7 тис. тонн). При цьому зауважимо, що на Донеччині і Дніпропетровщині рівень викидів від стаціонарних джерел протягом останніх десяти років постійно падав і порівняно з 2010 зменшився майже вдвічі.

Що ж до Одещини, то варто зазначити, що тут левова частка шкідливих викидів у атмосферу припадає саме на обласний центр, на відміну від індустріальних регіонів, де викиди ці розпорошені по численних промислових містечках. На саму Одесу припадає 25,4 тис. тонн викидів, і Чорноморська перлина недалеко втекла тут, приміром, від промислового Дніпра, з його показником у 31,1 тис. тонн. Одеса продукує майже 60% шкідливих викидів області. Відтак їхня концентрація тут є на два порядки вищою, ніж у середньому по регіону: в Одесі – 156 тонн/ км2 , в середньому по області 1,3 тонн/км2 .

Одеса – місто-мільйонник, що має найбільшу густоту населення з-поміж обласних центрів. Відтак свій внесок у забруднення повітря робить громадський та особистий автотранспорт городян. У курортний сезон додаються викиди автівок, якими приїздять відпочивальники. Забруднює повітря і вантажний автотранспорт, котрий масово курсує до Одеського порту. З огляду на це Одеса, що й нині позиціонує себе як місто-курорт, регулярно потрапляє у антирейтинги міст з найбруднішим повітрям, іноді їх навіть очолює.

Одещина демонструє унікальне для країни збільшення рівня шкідливих викидів у атмосферу зокрема через те, що й промислове виробництво тут зростає інтенсивніше, ніж у середньому по Україні.  Втім, явна пропорційна залежність тут не простежується.

З-поміж заходів, що вживаються міською владою для того, аби зробити повітря в Одесі чистішим, можна назвати розвиток громадського електротранспорту. Його відсоток у громадському пасажиропотоку стає дедалі більшим. Нещодавно на міські маршрути вийшли перші електробуси.

В Одесі також намагаються звести до мінімуму тиск портових вантажівок на міську інфраструктуру, а сам порт переорієнтувати на перевалку найбільш безпечних вантажів.

Як повідомляла ЕкоПолітика, в Запорізькій області компанії “Мотор Січ” за забруднення повітря нарахували та висунули претензію на суму близько 900 тисяч гривень.

Читайте також
Україна заручилася підтримкою Німеччини у декарбонізації
Україна заручилася підтримкою Німеччини у декарбонізації

Разом з GIZ, Агентство продовжить спільну роботу з впровадження систем енергоменеджменту

Які ризики несе для України СВАМ: аналітики прогнозують складнощі
Які ризики несе для України СВАМ: аналітики прогнозують складнощі

Вуглецевий дозвіл для нашої металургії може обійтися ледь не у мільярд євро, а українську електроенергію можуть і зовсім не пустити до Європи

За забруднення повітря в Харкові судять директора коксового заводу "Новомет"
За забруднення повітря в Харкові судять директора коксового заводу "Новомет"

Наступне судове засідання призначено на 13 грудня

Компанія “Мотор Січ” завдала збитків довкіллю на 900 тисяч гривень
Компанія “Мотор Січ” завдала збитків довкіллю на 900 тисяч гривень

Виробництво працювало з порушенням закону понад півроку