Найбільший у світі кліматичний судовий процес завершено: що вирішили судді apnews.com

Найбільший у світі кліматичний судовий процес завершено: що вирішили судді

Ганна Велика

Необов'язковий до виконання висновок є поворотним моментом у міжнародному кліматичному праві

Верховний суд ООН у своєму історичному консультативному висновку заявив, що держави можуть порушити міжнародне право, якщо не вживатимуть заходів для захисту планети від зміни клімату, а країни, що постраждали від її наслідків, можуть мати право на відшкодування збитків.

Про це повідомляє видання The Associated Press.

Які питання розглядав суд

Перед колегією з 15 суддів стояло завдання відповісти на 2 фундаментальних питання щодо зобов'язань держав у міжнародному праві:

  1. Яким є обов'язок країн захищати клімат?
  2. Які правові наслідки, коли вони своїми діями або бездіяльністю завдають значної шкоди?

Перед початком слухань Міжурядова група експертів ООН зі зміни клімату ознайомила суддів з науковим обґрунтуванням питання.

Яке рішення винесено

Всі судді одноголосно вирішили, що "чисте, здорове і стійке довкілля" є правом людини.

"Нездатність держави вжити належних заходів для захисту кліматичної системи від викидів парникових газів ... може становити міжнародне протиправне діяння, яке приписується цій державі", – заявив президент суду Юдзі Івасава, в тому числі шляхом видобутку викопного палива, споживання викопного палива або надання субсидій на викопне паливо.

AP Photo/Peter Dejong

Джерело: apnews.com. Автор: Peter Dejong.

Він назвав кліматичну кризу "екзистенційною проблемою планетарного масштабу, яка ставить під загрозу всі форми життя і саме здоров'я нашої планети". Івасава додав, що країни зобов'язані співпрацювати для запобігання шкоди, спричиненої зміною клімату, і повинні переконатися, що їхні національні кліматичні цілі відображають найвищі можливі амбіції.

Чому це рішення є довгоочікуваним та важливим

Хоча 500-сторінковий консультативний висновок не є обов'язковим до виконання, і суд не може змусити країни діяти, він формує важливу основу для міжнародних кліматичних зобов'язань. Сторонами в суді є всі держави-члени ООН, включно з такими забруднювачами, як Сполучені Штати та Китай.

Це рішення відкриває шлях для інших правових дій, включаючи звернення держав до Міжнародного суду ООН для притягнення один одного до відповідальності, а також для внутрішніх судових позовів, поряд з такими правовими інструментами, як інвестиційні угоди.

"Сьогодні все змінилося. Найвища судова інстанція світу надала нам новий потужний інструмент для захисту людей від руйнівних наслідків кліматичної кризи – і для здійснення правосуддя за шкоду, яку вже спричинили їхні викиди", – сказала у своїй заяві колишня керівниця Управління ООН з прав людини Мері Робінсон.

AP Photo/Peter Dejong

Джерело: apnews.com. Автор: Peter Dejong.

Старший юрист Центру міжнародного екологічного права Еріка Леннон заявила, що це рішення також може бути використане як важіль впливу на наступній кліматичній конференції ООН, яка відбудеться пізніше цього року в бразильському місті Белен.

Нагадаємо, на слуханнях у грудні минулого року Міжнародний суд ООН заслухав понад 100 країн та організацій, а ще близько 150 надали письмові заяви чи коментарі, що робить цю справу найбільшою з усіх, які коли-небудь розглядалися найвищим судом ООН.

Читайте також
Через зміну клімату Європа ризикує залишитися без спа-курортів
Через зміну клімату Європа ризикує залишитися без спа-курортів

11 з цих цілющих центрів внесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Зміна клімату перекроює глобальну винну карту
Зміна клімату перекроює глобальну винну карту

Подібно до того, як знаменита діжонська гірчиця з Бургундії та нідерландський сир гауда стикаються зі зникненням через зміну клімату, знакові вина також можуть незабаром опинитися під загрозою

Спека, повені й відсутність зими: вчені розповіли про руйнівні зміни клімату у Європі
Спека, повені й відсутність зими: вчені розповіли про руйнівні зміни клімату у Європі

51% європейських міст вже мають спеціальні плани з адаптації до зміни клімату