Найбільш значні довкіллєві порушення з 5 по 11 квітня. Дайджест tp.npu.gov.ua

Найбільш значні довкіллєві порушення з 5 по 11 квітня. Дайджест

Ганна Велика

Цього тижня найбільшим за шкодою стало забруднення акваторії Чорного моря на $2 млн

ЕкоПолітика зібрала для своїх читачів 10 найбільш вагомих випадків шкоди довкіллю, про які пресслужби прокуратур та поліції, а також Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи повідомили протягом тижня – з 5 по 11 квітня.

1. Поліціянти Тернопільщини викрили організовану злочинну групу з 7 осіб, яка діяла на території Буданівського лісництва філії "Кременецьке лісове господарство" ДП “Ліси України”. Впродовж тривалого часу фігуранти незаконно вирубували дуби.

tp.npu.gov.ua

Фото: tp.npu.gov.ua.

Організатором протиправної діяльності став 54-річний приватний підприємець із Тернополя. До неї він залучив 6 жителів області, серед яких були й представники лісництва.

Кожен учасник групи виконував чітко встановлені завдання: один обирав найкращі сорти дерева, інший – "закривав очі" та дозволяв найманим робітникам вирубувати, розпилювати на колоди, вивозити та доставляти деревину до місць збуту. Співпрацював організатор і з підприємцями, які приймали отриману незаконним шляхом сировину та використовували її на власному виробництві.

tp.npu.gov.ua

Фото: tp.npu.gov.ua.

За оцінками експертів, сума збитків, завданих державі, складає понад 3,3 млн грн.

Слідчі оголосили про підозру всім учасникам злочинної групи за ч. 4 ст. 246 Кримінального кодексу України (незаконна порубка, перевезення, зберігання та збут лісу). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 7 років. Організатору та 4 його спільникам також інкримінують вчинення злочинів у складі організованої злочинної групи.

2. На Івано-Франківщині слідчі повідомили про підозру у службовій недбалості майстру лісгоспу. Він не вжив жодних заходів для попередження незаконних рубок на ввіреній йому території. Через це у період з листопада 2022 року по лютий 2023 року на кількох ділянках природно-заповідного фонду, що на Косівщині, невідомі особи без відповідних дозволів зрубали понад півсотні дерев різних порід.

Збитки, завдані “чорними лісорубами”, склали 3,4 млн грн. Тепер посадовцю загрожує позбавлення волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

3. Прокурори Закарпатської обласної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт щодо організованої злочинної групи з 5 місцевих мешканців. На території Ясінянської громади Рахівського району вони налагодили процес протиправної вирубки лісу в одному з урочищ. Деревину доставляли до пилорам і готували до продажу по Україні. Крім того, збували її і на місці за готівку.

zak.gp.gov.ua

Фото: zak.gp.gov.ua.

Про розкриття цієї протиправної схеми ЕкоПолітика писала на початку листопада минулого року. Тоді, аби не дати поліції дістатися до місця порубки, зловмисники розклали на шляху шипи та “їжаки” з арматури.

zak.gp.gov.ua

Фото: zak.gp.gov.ua.

Також вони частково пошкодили міст на дорозі до місць зберігання незаконно зрубаних дерев і пилорам. Через це 6 автомобілів – службові авто поліції та вантажівки – отримали пошкодження.

Тоді у поліції заявляли про шкоду у понад 8 млн грн. За оновленою оцінкою її розмір становить 35,5 млн грн.

zak.gp.gov.ua

Фото: zak.gp.gov.ua.

4. Помічнику капітана іноземного судна одеські прокурори заочно повідомили про підозру у забрудненні акваторії Чорного моря пальмовою олією. Слідство встановило, що на початку травня минулого року в акваторії морського порту "Південний" під час розвантаження судна під прапором Барбадоса відбувся неконтрольований скид пальмової олії – речовини, яка є небезпечною для морського середовища.

od.gp.gov.ua

Фото: od.gp.gov.ua.

Ще один витік цієї речовини за борт стався під час перекачування залишків рідини з носових вантажних танків у відстійні резервуари. Загалом у море потрапило 7,2 тонни олії. Це забруднення спричинено шкоду на понад $2 млн.

od.gp.gov.ua

Фото: od.gp.gov.ua.

Прокурори звернулись до Господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави до судновласника про стягнення завданих довкіллю збитків.

od.gp.gov.ua

Фото: od.gp.gov.ua.

5. Очільників двох підприємств, які спеціалізуються на переробці м’яса, і фермера з Дніпропетровщини судитимуть за забруднення земель тушами померлих тварин.

dnipr.gp.gov.ua

Фото: dnipr.gp.gov.ua.

dnipr.gp.gov.ua

Фото: dnipr.gp.gov.ua.

Вони незаконно вивозили небезпечні відходи тваринного походження та складали їх на земельних ділянках у селі Синельниківського району Дніпропетровської області. При цьому обвинувачені оформлювали фіктивні документи про дотримання вимог і норм утилізації тваринних відходів.

dnipr.gp.gov.ua

Фото: dnipr.gp.gov.ua.

Під час обшуків правоохоронці виявили відходи на площі понад 2 тис. кв. м. У забруднених ґрунтах виявили перевищення по вмісту аміачного азоту, нітратів, фосфору, цинку, міді, що становить небезпеку для довкілля, а також життя і здоровʼя людей.

dnipr.gp.gov.ua

Фото: dnipr.gp.gov.ua.

dnipr.gp.gov.ua

Фото: dnipr.gp.gov.ua.

6. 5 років позбавлення волі отримав рибний промисловець із Бердянська. Після повномасштабного вторгнення він перереєстрував свої підприємства за законами рф та продовжив свою господарську діяльність. У серпні 2023 року підприємець організував незаконний вилов 2 тонн креветки в акваторії Приазовського національного парку. Це завдало матеріальної шкоди рибним запасам України на 42 млн грн.

zap.gp.gov.ua

Фото: zap.gp.gov.ua.

Крім призначення тюремного строку з конфіскацією майна, суд позбавив фігуранта права обіймати посади в органах влади, установах, підприємствах та організаціях у сфері рибоохоронної діяльності та рибного промислу строком на 15 років.

7. Прокурори Знам’янської окружної прокуратури повідомили про підозру директору одного з товариств Кропивницького району у незаконному видобуванні гнейсу без спеціального дозволу на користування надрами на території Суботцівського родовища.

Своїми діями посадовець завдав державі збитки в розмірі 24,5 млн грн.

8. На Сумщині підозру отримав старший майстер лісу одного з державних підприємств. Йому інкримінують зловживання службовим становищем, підробку документів та легалізацію доходів.

За даними слідства, він дав незаконні вказівки підлеглим та найманим працівникам розпочати рубку сосен без лісорубного квитка на території регіонального ландшафтного парку "Сеймський".

Упродовж березня – квітня 2024 року вони знищили 63 сосни і 1 дуб. Частину незаконно зрубаної деревини майстер лісу продав за готівку місцевим жителям, при цьому підробив товарно-транспортні накладні на перевезення лісу.

Згідно з висновком експертизи, посадовець завдав державі збитків на загальну суму 5,9 млн грн.

9. У Житомирській області екоінспектори Поліського округу провели розрахунок збитків та пред’явили претензію ТОВ "КЕС" на суму понад 1,6 млн грн за скид стічних вод у р. Гнилоп’ять з показниками, що перевищують встановлені дозволом на спеціальне водокористування нормативи гранично допустимих скидів.

10. Екоінспектори Південного округу нарахували збитки на суму майже 9,6 млн грн за засмічення невстановленими особами прибережної захисної смуги річки Капустянка у с. Матвіївка Запорізького району відходами інфраструктури населених пунктів. Матеріали інспектори направили до Служби безпеки України у Запорізькій області.

Про найбільш резонансні екопорушення з 29 березня по 4 квітня читайте у нашому попередньому дайджесті.

Читайте також
Найбільш резонансні екопорушення з 29 березня по 4 квітня. Дайджест
Найбільш резонансні екопорушення з 29 березня по 4 квітня. Дайджест

Цього тижня було багато справ проти лісничих та браконьєрів

Найбільші порушення в екосфері за 22-28 березня. Дайджест
Найбільші порушення в екосфері за 22-28 березня. Дайджест

Найгучнішим за тиждень стало викриття великого злочинного угрупування на Волині, яке займалося незаконними рубками лісу

Екологічні порушення із найбільшою шкодою за 15-21 березня. Дайджест
Екологічні порушення із найбільшою шкодою за 15-21 березня. Дайджест

Цього тижня правоохоронці повідомили про справи щодо корупціонерів, браконьєрів та “чорних лісорубів”

20 березня – День Землі: історія та цікаві факти
20 березня – День Землі: історія та цікаві факти

Цей весняний день є чудовим приводом завести для себе нову корисну екозвичку