Нафтогазові гіганти перебільшують свій внесок у декарбонізацію – дослідження shutterstock

Нафтогазові гіганти перебільшують свій внесок у декарбонізацію – дослідження

Катерина Бєлоусова

BP, Chevron, ExxonMobil, Shell та TotalEnergies займаються кліматичною дезінформацією

Дослідження незалежного аналітичного центру InfluenceMap показало, що 5 найбільших нафтогазових компаній перебільшують свої екологічні внески в публічних повідомленнях та продовжують спрямовувати більшість інвестицій у нафтогазові проєкти.

Фахівці проаналізували понад 3400 публічних повідомлень від BP, Chevron, ExxonMobil, Shell і TotalEnergies у 2021 році, повідомляє EURACTIV.

Вони виявили "значну розбіжність" між комунікаційними стратегіями та бізнес-планами, адже компанії продовжують відкладати декарбонізацію, необхідну для уникнення найгірших наслідків зміни клімату.

Близько 60% усіх повідомлень містили принаймні одну "зелену" заяву, як-от цільові показники скорочення викидів, перехід до енергетичного балансу або просування викопного газу як частини екологічно чистої енергії. Однак вони контрастують із запланованими капітальними витратами п’ятірки на 2022 рік –  лише 12% нових інвестицій призначено для діяльності з низьким вмістом вуглецю.

Співавторка звіту та керівниця програми Фей Холдер зазначила, що розрив між заявами та реальними інвестиціями, вводить громадськість в оману щодо ролі компаній в боротьбі зі зміною клімату.

Аналіз InfluenceMap показав, що Shell мала найбільшу різницю між її екологічними розмовами та фактичними інвестиціями з низьким рівнем вуглецю. Так у 2021 році 70% повідомлень Shell містили принаймні одну екологічну заяву, у порівнянні з лише 10% запланованих інвестицій у діяльність з низьким рівнем викидів вуглецю у 2022 році.

Речник Shell зазначив, що компанія вже інвестує мільярди доларів у енергію з низьким вмістом вуглецю.

Також 62% повідомлень TotalEnergies згадували екологічну діяльність, тоді як компанія планувала спрямувати 25% капітальних витрат у 2022 році на проєкти з низьким вмістом вуглецю.

В TotalEnergies наголосили, що 30% інвестицій фірми спрямовано на декарбонізовану енергію.

Представник ExxonMobil заявив, що компанія продовжує скорочувати викиди від своєї діяльності та досягла своїх планів скорочення викидів до 2025 року на чотири роки раніше, ніж планувалося.

BP і Chevron не відповіли на запити про коментарі.

У 2021 п’ять корпорацій витратили $750 мільйонів на обмін повідомленнями, пов’язаними з кліматом.

Співавтор звіту Ед Коллінз сказав, що це хороший бізнес для великих компаній, оскільки це значно дешевше, ніж декарбонізація їхніх бізнес-моделей, і спонукатиме уряди продовжувати субсидувати їхні продукти.

В матеріалі зазначили, що деякі з проаналізованих компаній планують збільшити видобуток нафти і газу до 2026 року, і, за словами аналітиків, їхні викиди суттєво перевищать рекомендований Міжнародним енергетичним агентством шлях чистого нуля.

Гвендолін Дельбос-Корфілд, членкиня Європарламенту від Зелених, заявила, що цей аналіз доводить, що досліджувані фірми займаються кліматичною дезінформацією.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, дослідження Kayrros показало, що попри Глобальну обіцянку щодо зменшення викидів метану, вони зростають швидше, ніж відновлення видобутку нафти, газу та вугілля після послаблення пандемії COVID-19.

Читайте також
Стали відомі деталі амбітного плану ЄС щодо відновлення природи до 2050 року
Стали відомі деталі амбітного плану ЄС щодо відновлення природи до 2050 року

Це перший закон, який передбачає заходи не лише для збереження, а й для відтворення природи

Країни ЄС ухвалили довгоочікуваний закон “Про відновлення природи”
Країни ЄС ухвалили довгоочікуваний закон “Про відновлення природи”

Він набуде чинності через 20 днів після публікації в Офіційному віснику ЄС

Результати виборів в ЄС загрожують Європейському зеленому курсу, – експерти
Результати виборів в ЄС загрожують Європейському зеленому курсу, – експерти

Свої побоювання фахівці обґрунтовують, зокрема, великим політичним тиском на кліматичну політику в ЄС