На Закарпатті хочуть врятувати Долину нарцисів від наслідків глобального потепління shutterstock

На Закарпатті хочуть врятувати Долину нарцисів від наслідків глобального потепління

Катерина Бєлоусова

Затримана вода стимулює зелений покрив у “Долині нарцисів” під час літніх спек

На Закарпатті громадська організація “Дунайсько-Карпатська програма” разом із Карпатським біосферним заповідником почали заводнювати заповідний масив “Долину нарцисів”.

Проєкт “Врятуй Долину нарцисів” допоможе вберегти Долину від посух, що стали наслідком зміни клімату, повідомляє ДКП у Facebook.

Науковці та активісти підвели воду із каналу до найбільш впізнаваної туристичної ділянки Долини нарцисів. А також спорудили експериментальну загату на старому меліоративному каналі, що максимально схожа за своєю конструкцією на природну загату бобрів, із гілок та глини.

facebook.com/DanubeCarpathianProgramme facebook.com/DanubeCarpathianProgramme facebook.com/DanubeCarpathianProgramme

В повідомленні зазначили, що у 2022 році вже встановили 2 гідротехнічні споруди, для підтримання рівня грунтових вод на вологих луках та збереження середовища існування нарциса вузьколистого та інших рідкісних видів рослин і тварин.

“Ці роботи покликані затримати у повноводний період якомога більше води, щоб підтримати луки із нарцисом вузьколистим у посушливий період. Це допоможе відновити водний режим найбільш цінних ділянок Долини”, – пояснили автори.

Щоб врятувати Долину нарцисів вони також:

  • підтримали заходи мульчування 20 га території, на яких розрослися осоки та підріст деревних та кущових видів (особливо складні ділянки для викошування);
  • закупили 2 кущорізи Stihl для скошування чагарників та молодих дерев. Працівників КБЗ провели викошування таких ділянок на загальній площі 3 га.

В повідомленні зазначили, що затримана вода стимулювала зелений покрив у “Долині нарцисів” під час літніх спек та потребу викошування трави місцевим населенням для худоби, оскільки інші ділянки були повністю сухими. Загалом було викошено понад 70 га території, що стимулювало відновлення оселищ.

“Ефективність системи гідротехнічних споруд вже можна було оцінити під час аномальної спеки цього літа на Закарпатті. Тоді поблизу Долини нарцисів пересохло навіть русло річки Хустець. Натомість канал на самій Долині, де були встановлені гідротехнічні споруди (дамби), утримував воду. Загалом в долині впродовж 12 років спорудили 8 гідротехнічних споруд. Потреба є значно більшою”, – наголосили автори.

Проєкт “Врятуй Долину нарцисів” реалізується за підтримки EOCA European Outdoor Conservation Association та ORTOVOX. В рамках проєкту заплановано продовження будівництва гідроспоруд, підтримка випасання та залучення волонтерів.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Закарпаття ризикує перетворитися на “другий Крим”, адже в регіоні спостерігаються суховії, мінімум вологи, високі температури повітря та нестача води.

Читайте також
На Черкащині майже цілком розорали заказник "Великосевастянівські яри"
На Черкащині майже цілком розорали заказник "Великосевастянівські яри"

Його створили у 2010 році для збереження та відтворення характерних для Правобережного степу природних комплексів

На Донеччині з'явився новий заказник “Хрестищенські Пагорби”
На Донеччині з'явився новий заказник “Хрестищенські Пагорби”

Ці території є дуже цінними в умовах техногенно розвинутої східної області