У селі Калини на Тячівщині місцеві жителі зібралися на берегах річки Тересва і зупинили підготовчі роботи перед будівництвом мінігідроелектростанції (МГЕС).
Про це повідомляє видання GroZa News.
Чому мешканці проти
За інформацією селян, у забудовника – ТОВ "Гідроресурс-Тересва" – немає належних дозвільних документів. Але попри це компанія завезла техніку та вирубала вже десятки дерев на лівобережній частині села, біля дамби на урізі води.
Люди з плакатами "Проти ГЕС" вийшли протестувати як біля річки, так і зібралися у приміщенні. Вони вимагали зупинити незаконні дії забудовника.

Фото: groza-news.info.
Мешканці розповідають, що забудовник не має потрібних дозвільних документів. Висновок з оцінки впливу на довкілля (ОВД) компанія також не отримала, оскільки Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України ще у червні 2024 року зупинило відповідну процедуру. За словами представників громади, наявні у компанії документи стосуються іншої ділянки.
У виданні нагадали, що громада Калин вже раніше висловлювала свою позицію щодо таких проєктів. У жовтні 2018 року місцеві мешканці зібрали понад 2 200 підписів проти будівництва МГЕС. Наразі тривають судові процеси, у яких калиничани оскаржують містобудівну документацію та відведення земельних ділянок, розповідають журналісти.
Що кажуть представники забудовника
На місце, де проводяться роботи, жителі Калин викликали поліцію. Представники компанії пояснили правоохоронцям, що ці дії є нібито "підготовчими роботами для майбутнього будівництва" на підставі рішення виконкому Дубівської сільради. Але жодного документа, який би підтверджував законність робіт, вони поліціянтам не надали.

Фото: groza-news.info.
Після спілкування з правоохоронцями представники забудовника та працівники, що займалися вирубкою, залишили територію.
Що запланувала компанія
ТОВ "Гідроресурс-Тересва" має намір побудувати на річці Тересва цілий каскад із щонайменше п’яти мініГЕС: у селах Калини, Бедевля, Красна, Дубове, а також у разі “невдачі” – в Нересниці.
Проєкт передбачає перекриття русла річки греблями на відрізку довжиною 24 км.
Яка думка екологів
Члени Української природоохоронної групи (УПГ) впевнені, що будівництво малих ГЕС жодним чином не вирішує енергетичні проблеми країни, оскільки їхня потужність є мізерною. Вони попереджають, що наслідки для річок, біорізноманіття та туризму від їхнього спорудження будуть катастрофічні.
“Крім того, таке будівництво суперечить міжнародним зобов’язанням України перед ЄС – зокрема, принципу "не завдавати суттєвої шкоди" (DNSH). Його дотримання є однією з умов отримання фінансування в межах програми Ukraine Facility”, – нагадали в УПГ.
Про те, що у с. Калини Дубівської громади Закарпатської області представники місцевої громади на слуханнях виступили категорично проти будівництва малих гідроелектростанцій на річці Тересва, ЕкоПолітика повідомляла на початку червня 2024 року. А вже 1 липня стало відомо, що Міндовкілля зупинило розгляд документів щодо будівництва, поданих ТОВ “Гідроресурс-Тересва” для отримання висновків з оцінки впливу на довкілля 2 руслових мініГЕС на Тересві.