На відновлення природи після підриву Каховської ГЕС знадобляться 10 років – Стрілець

На відновлення природи після підриву Каховської ГЕС знадобляться 10 років – Стрілець

Катерина Бєлоусова

Науковці та фахівці Міндовкілля та UNEP обговорюють доцільність відновлення водосховища

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець заявив, що на відновлення екосистем після підриву Каховської ГЕС знадобиться щонайменше 10 років.

Ймовірно, навіть за цей період, біорізноманіття та екосистеми не відновляться до первинного природнього стану, розповів він в етері телемарафону Єдині новини, передає Міндовкілля у Facebook.

Він зазначив, що Каховське водосховище забезпечувало водою близько мільйона українців. Наразі 73% цієї води потрапило у Чорне море. Через це у морі в перші дні після теракту знизилася солоність води, а акваторія забруднена уламками будівель, нечистотами та іншим сміттям.

За його словами, Україна орієнтовно втратила більше ніж 10 кубічних кілометрів води – найціннішого ресурсу. Площа водосховища зменшилася приблизно на 80%. До теракту воно забезпечувало питною водою понад 1 мільйон українців та зрошення полів. Наразі на ділянці водосховища річка Дніпро повернулася у природне річище.

"Через теракт було затоплено близько 80 тис. га заповідних територій. На сьогодні вода вже майже зійшла, однак є багато мулових наносів. Є велика ймовірність того, що ґрунти будуть ще довго очищатися. Нацпарки "Нижньодніпровський", "Великий Луг" та "Кам’янська Січ" очікує поступове і довге відновлення”, – сказав Стрілець додавши, що через повне затоплення Нижньодніпровського нацпарку його водна рослинність не буде такою як раніше.

Він підкреслив, що через підрив світ потенційно втратив ендемічні види рослин та тварин, тобто види, які мешкали лише в єдиному місці на планеті. Серед них морський судак, 70% ареалу світової популяції мишівки Нордмана, до 50% ареалу сліпака піщаного та ємуранчика.

Стрілець також розповів, що над питанням доцільності відновлення Каховського водосховища працюють фахівці відомства, зокрема науково-технічної ради, та Програми ООН з довкілля (UNEP). Адже за 70 років існування водосховища відбулося багато змін в екосистемі місцевості.

Нагадаємо, премʼєр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що, за попередніми підрахунками, екозбитки від підриву Каховської ГЕС сягнули $1,5 мільярда.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у Каховському водосховищі після підриву ГЕС поблизу окупованого Енергодара повністю зникла вода, а територія перетворилася на пустелю. У Запоріжжі також зникла вода з Дніпровського водосховища, що в районі Дніпровської ГЕС.

Читайте також
Українцям пояснили, чому так сильно обмілів Дністер
Українцям пояснили, чому так сильно обмілів Дністер

Припущення, які робили у соцмережах, дійсно є серед причин екологічного лиха

Ліс замість водосховища: еколог розповів про відновлення території після підриву Каховської ГЕС
Ліс замість водосховища: еколог розповів про відновлення території після підриву Каховської ГЕС

Фахівці постійно стежать за змінами в екосистемах ложа дна на місці штучної водойми

Окупаційна влада довела Маріуполь до екологічного колапсу, – міська рада
Окупаційна влада довела Маріуполь до екологічного колапсу, – міська рада

При цьому окупанти навіть не намагаються усувати проблеми, які самі ж і спричинили