Великий Бар’єрний риф в Австралії опинився під загрозою руйнування через зростання температури води океану навколо нього, яка протягом минулого десятиліття сягнула найвищого рівня за останні 400 років.
Про це пише Reuters з посиланням на дослідження австралійських вчених.
Великий Бар’єрний риф в Австралії – найбільша у світі жива екосистема, яка простягається приблизно на 2400 км. Австралійські науковці провели унікальне дослідження, в якому наслідки антропогенної зміни клімату розглядаються в історичному контексті, оскільки інші дослідження шкоди, завданої рифу, мають коротші часові рамки.
Група вчених з університетів Австралії пробурила керни (циліндричні стовпчики – як стовпчики гірської породи, який одержують при бурінні свердловин) в коралах і, подібно до підрахунку кілець на дереві, проаналізувала зразки, щоб виміряти літні температури океану, починаючи з 1618 року.
Науковці стверджують, що температура океану, яка була стабільною протягом сотень років, почала зростати з 1900 року в результаті впливу людини.
З 1960 по 2024 рік автори дослідження спостерігали середньорічне потепління в період з січня по березень на 0,12°C за десятиліття. З 2016 року риф пережив 5 літніх періодів масового вибілювання коралів. Це явище, коли великі ділянки рифу втрачають колір через тепловий стрес, який підвищує ризик їхньої загибелі.
Дослідження показало, що ці літні періоди припали на 5 з 6 найтепліших років за останні 400 років.
"Світ втрачає одну зі своїх ікон. Я вважаю це абсолютною трагедією. Важко зрозуміти, як таке може статися на наших очах, за нашого життя. Це дуже, дуже сумно", – сказав Бенджамін Хенлі, викладач Мельбурнського університету та один зі співавторів дослідження.
За його словами, останні температурні дані з січня по березень цього року були найвищими за всю історію спостережень і "на голову і плечі" вищими за будь-який інший рік.
За даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA), з лютого 2023 року щонайменше 54 країни й регіони зазнали масового знебарвлення своїх рифів, оскільки зміна клімату призвела до потепління поверхневих вод океану.
Великий Бар'єрний риф наразі не входить до списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, які перебувають під загрозою, хоча ООН рекомендує його туди додати. Австралія роками лобіювала виключення рифу, який щорічно приносить її економіці $4,2 млрд, зі списку об'єктів, що перебувають під загрозою зникнення, оскільки це може зашкодити туризму.
Лісса Шиндлер, керівник кампанії на захист Великого Бар'єрного рифу в Австралійському товаристві охорони морського середовища, впевнена:
"Австралія повинна посилити свої амбіції, дії та зобов'язання щодо боротьби зі зміною клімату і захисту нашого найбільшого природного багатства".
У травні ЕкоПолітика писала про те, що екстремально швидке підвищення температури океану лякає науковців.