Циганок стала "Заслуженим природоохоронцем України": в мережі розгорілася суперечка

Циганок стала "Заслуженим природоохоронцем України": в мережі розгорілася суперечка

Катерина Бєлоусова

Частина екоспільноти обурилася наданням відзнаки, а інша – підтримала таке рішення

У 2024 році президент України Володимир Зеленський надав президентці Асоціації професіоналів довкілля (PAEW) Людмилі Циганок почесне звання "Заслужений природоохоронець України". Проте 65 громадських організацій та членів екоспільноти, на чолі з головою “Всеукраїнської екологічної ліги” Тетяною Тимочко, звернулися до Зеленського з закликом скасувати рішення. На їхню думку, вона отримала відзнаку незаслужено, адже не займається безпосередньо охороною біорізноманіття, відновленням та збереженням природних ресурсів. Проте звернення щодо підтримки Циганок, станом на 19 лютого, підписали 198 членів екоспільноти.

Про деталі скандалу читайте далі – в матеріалі ЕкоПолітики.

У зверненні щодо скасування відзнаки підкреслили, що почесне звання надають за значні заслуги у зміцненні української державності, мужність і самовідданість, виявлені у захисті суверенітету та територіальної цілісності України, вагомий особистий внесок у розвиток різних сфер суспільного життя, сумлінне виконання професійного обов’язку. Раніше звання "Заслужений природоохоронець України" отримували працівники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів та з попередніх відомств, установ і закладів охорони природи, науковці, екоінспектори тощо. 

“Так виглядає, що президента України могли ввести в оману і не надати повної інформації про номінанта. Станом на зараз не дуже видно у публічній площині значний внесок у збереження рідкісних та таких, що зникають, видів флори і фауни”, – написала директорка громадської організації “Екологія – Право – Людина” Олена Кравченко.

facebook.com/all.ukrainian.environmental.league

"Громадська спілка “Асоціація професіоналів довкілля”, яку очолює пані Людмила, виходячи з аналізу її діяльності, представляє інтереси суб’єктів господарювання та підприємств-забруднювачів, інтереси яких часто суперечать інтересам охорони природи. Пані Циганок неодноразово вступала в конфлікт з природоохоронною спільнотою у зв’язку з намаганнями шельмувати екоактивістів, розпалюючи ворожнечу між бізнесом та громадськістю", – йдеться у зверненні.

Проте користувачі звертали увагу на те, що, навіть за умови невідповідності Циганок критеріям почесної відзнаки, критикувати потрібно саме тих, хто запропонував та погодив її кандидатуру.

Також у зверненні закликали створити комісію з відкритою прозорою процедурою відбору і подачі осіб на отримання почесного звання "Заслужений природоохоронець України". 

Звернення викликало жваве обговорення у мережі, де низка користувачів висловили підтримку такої позиції, зокрема від спільноти вчителів-біологів, лісівників, науковців тощо. Проте інші члени екоспільноти розкритикували таку позицію.

facebook.com/all.ukrainian.environmental.league

В PAEW відреагували на скандал та у колективному зверненні підкреслили, що у 2024 році вперше цю відзнаку отримав не працівник держустанов, а практик. Циганок змогла обʼєднати понад 7000 фахівців довкілля (екологів, юристів, ESG-менеджерів) з усіх куточків України довкола реальних проєктів зеленого відновлення і екотрансформації. А її ініціативи дають можливість для будь-якого об’єднання чи громадянина долучитися до природоохоронних заходів, законодавчої ініціативи, навчання, обміну досвідом. 

Окрім того, Циганок є учасницею Оперативного штабу з фіксації злочинів проти довкілля, членкинею науково-експертної ради Держекоінспекції, громадських рад при Міндовкілля та при Держенергоефективності. Вона також взаємодіє зі спеціалізованою екологічною прокуратурою (СЕП), що дозволяє активізувати громади задля збереження грунтів, вод, біорізноманіття, а також запобігати можливим порушенням природоохоронного законодавства. Вона також сприяла збереженню фаху "еколог", провела низку навчальних заходів тощо.

Як відомо, для реальних змін, зокрема у сфері довкілля, потрібні нові законодавчі норми, якісні реформи та їхнє втілення в життя. Варто зазначити, що охорона довкілля передбачає дуже широкий спектр дій. До прикладу, зелений перехід є основною засадою боротьби з кліматичними змінами, які вже знищують екосистеми України та світу, а зменшення забруднення рятує життя як людей, так і інших живих істот. Проте економічний розвиток в сьогоднішніх реаліях так чи інакше вимагає використання природних ресурсів та створює навантаження на природу. 

Під час дискусії у мережі користувачі наголосили на відсутності єдності в екоспільноті, яка могла б значно покращити взаємодію з Міндовкілля та іншими органами влади, а також сприяти євроінтеграційним реформам. Користувачі наголошували, що часто члени екоруху зосереджуються на деталях, що призводить до ворожнечі та не дозволяє обʼєднуватися заради реального та всебічного захисту довкілля. 

facebook.com/profile.php?id=100010275859680&comment_

“Об'єднання в межах складної розподіленої та різно функціональної системи може бути лише на основі спільних глибоко усвідомлених цінностей заради Єдиної Мети. В Україні багато років немає розуміння принципових функціональних відмінностей "охорони природи" та глибинної державотворчої місії ширшого поля екополітики, – прокоментувала секторка з КМДА Надія Редькіна. – Цілісне світобачення та системне мислення, з визнанням права на різноманітність – здається є основою екокультури, та і науки про виживання та розвиток”.

“Реальна Мета PAEW – чистити те, що "загадили" десятиліттями – без ілюзій, білих рукавичок та халатів, – сказала Циганок. – Як результат: ми здійснюємо екотрансформацію бізнесу і громад”.

Читайте також
Рада ЄС посилила правила щодо кримінальної відповідальності за екоцид
Рада ЄС посилила правила щодо кримінальної відповідальності за екоцид

Компанії-порушників штрафуватимуть за найсерйозніші порушення на €40 мільйонів

У світі відзначають День Землі: цікаві факти про цей день
У світі відзначають День Землі: цікаві факти про цей день

У 1971 році ООН проголосила день весняного рівнодення Міжнародним днем ​​Землі

За два роки війни у держвласність повернули 90 гектарів заповідних земель
За два роки війни у держвласність повернули 90 гектарів заповідних земель

До новоствореного Кадастру природно-заповідного фонду вже внесли межі близько 8 000 заповідних обʼєктів