Європейська комісія планує суттєво спростити бюрократичні процедури, зокрема стосовно CBAM, прискорити розвиток зеленої енергетики, а також запровадити квоти для закупівлі кліматично дружніх товарів.
Про це пише POLITICO з посиланням на текст проєкту Угоди про чисту промисловість (Clean Industrial Deal), який є у розпорядженні видання.
За їхньою інформацією, документ описує грандіозну стратегію виконавчої влади ЄС для об'єднання зусиль блоку з декарбонізації та відродження важкої промисловості. Він також визначає кроки, заплановані на найближчі роки.
Стратегія Єврокомісії охоплює 6 основних напрямків:
- зниження цін на енергоносії;
- створення попиту;
- стимулювання інвестицій;
- забезпечення доступу до ключових матеріалів;
- робота над глобальними партнерствами;
- перекваліфікація працівників.
Розробники Угоди сформулювали її мету так: "Надати європейській промисловості сильніше економічне обґрунтування для великих кліматично нейтральних інвестицій в енергоємні галузі та чисті технології".
Стимулювання попиту на чисті товари
У POLITICO розповідають, що в центрі Угоди про чисту промисловість знаходяться заходи зі стимулювання попиту на кліматично чисті товари "Зроблено в Європі". Це підтверджує існуючу мету – виробляти 40% ключових компонентів чистих технологій в ЄС в межах блоку. Тому у проєкті документа передбачене встановлення квот для забезпечення закупівлі таких товарів урядами та іншими державними органами.
Проєкт Угоди про чисту промисловість передбачає як "мінімальні вимоги до місцевої складової", так і "критерії стійкості та сталості", які будуть встановлені законодавством, що має бути прийняте пізніше цього року. У ній також йдеться про те, що Єврокомісія перегляне правила державних закупівель ЄС у 2026 році, щоб "зробити європейські критерії преференцій структурною особливістю" для "стратегічних секторів".
Нові вимоги застосовуватимуться не лише до державних контрактів, але й для стимулювання приватних закупівель.
Спрощення процедур щодо CBAM
У проєкті Угоди про чисту промисловість, Єврокомісія пропонує "суттєво спростити" своє нове прикордонне мито на викиди вуглецю у рамках механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM). Європейські посадовці хочуть зменшити бюрократичний тягар і наступного року внести відповідну законодавчу пропозицію.
Розроблений документ анонсує також нові "Партнерства з чистої торгівлі та інвестицій" (Clean Trade and Investment Partnerships), які поєднуватимуть регуляторне співробітництво та фінансову підтримку.
Вони "доповнять" угоди про вільну торгівлю ЄС з іншими країнами "для розвитку стратегічних чистих ланцюгів доданої вартості з партнерами".
“Зелене світло” для зеленої енергії
Іншою ключовою частиною стратегії є зниження цін на енергоносії та прискорення впровадження дешевшої зеленої енергії для заміни викопних видів палива.
Проєкт рекомендує ЄС електрифікувати 32% своєї економіки до 2030 року, порівняно з 23% сьогодні, і закликає будувати по 100 ГВт нових потужностей відновлюваної електроенергії щороку до того ж терміну. Для спрощення реалізації такого плану Єврокомісія пропонує прийняти нове законодавство, що прискорює видачу дозволів на використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).
Проєкт також обіцяє "короткострокову допомогу ... для покращення економічного обґрунтування екологічно чистого виробництва в ЄС". У плані сказано, що ЄС надасть гроші на ці зусилля, але сума залишається незрозумілою, повідомляють у POLITICO.
Щодо державної допомоги, то документ обіцяє спрощення правил та окремі програми підтримки для конкретних технологій, таких як вітрова та сонячна енергетика, а також допомогу для екологічно чистого виробництва, наприклад, акумуляторів.
Вуглецеве маркування продукції
Ще одна ідея Угоди – нове маркування для промислових товарів, на яких буде вказано, скільки вуглекислого газу потрапило у довкілля в процесі виробництва. Вони будуть добровільними. Єврокомісія обіцяє розробити такі маркування для конкретних секторів, починаючи зі сталі, пізніше цього року.
У проєкті документа йдеться про те, що це не створить додаткового бюрократичного тягаря для промисловості, оскільки маркування буде визначатися на основі існуючих даних вуглецевого ринку.
Про перші деталі проєкту європейської Угоди про чисту промисловість ЕкоПолітика розповідала у цьому матеріалі.