Криза поводження з небезпечними відходами: лише 3 компанії отримали ліцензії в Україні Shutterstock

Криза поводження з небезпечними відходами: лише 3 компанії отримали ліцензії в Україні

Єлизавета Волкотруб

Більшість підприємств з переробки небезпечних відходів втратили ліцензії

В Україні набирає обертів криза поводження з небезпечними відходами, оскільки через невидачу Міндовкілля ліцензій лише 3 компанії на всю Україну можуть вести таку діяльність, повідомляє президентка PAEW Людмила Циганок.

Як відомо, з 9 січня 2024 року попередні ліцензії на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами "втратили" свою чинність.

"На всю Україну є лише 9(!) компаній з ліцензіями на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, 6 з яких мають вузько направлену дію або видані для власних потреб підприємств (з 216 на початок року). Тобто, Міндовкілля і Міністр Руслан Стрілець вважає, що в умовах війни, наприкінці березня 2024 року 3 підприємства можуть справитись з обсягами утворених небезпечних відходів?" — зазначила експертка.

За її словами, реформа поводження з відходами. мала б передбачати появу якісних переробних підприємств хоча б по одному в регіоні. Проте, вона наголошує, що анулювання всіх попередніх ліцензій не вирішило проблему, а лише посилило її.

"Ті кілька переробних підприємств, що монополізували з подачі недалекоглядних чиновників ринок, і розпочали свою діяльність з новими ліцензіями, значно підвищили ціни на надання своїх послуг (вдвічі, інколи втричі), у зв’язку з чим, наприклад, в медичних закладах почалася паніка, оскільки вони є бюджетними установами та не в змозі сплачувати такі кошти за послуги з видалення відходів та за логістичні витрати у тому числі", — попередила Циганок.

Відзначається, що для отримання ліцензії на поводження з небезпечними відходами підприємства проходять перевірку відповідності матеріально-технічної бази встановленим вимогам.

Президентка PAEW підкреслює, що станом на сьогодні перевірки здійснюються уповноваженими особами Міндовкілля з порушенням процедури — штучно створюються умови для блокування роботи суб’єктів господарювання у сфері управління небезпечними відходами. Уповноважені особи вимагають документи, які не стосуються предмету перевірки та не визначені порядком ведення перевірки.

Нагадаємо, раніше ми писали, що в Україні через невідповідність дій Кабінету міністрів вимогам закону №2320-IX "Про управління відходами" немає жодної ліцензованої компанії з утилізації небезпечних відходів, а бізнес не може утилізувати такий тип відходів законним шляхом.

Раніше ЕкоПолітика поспілкувалася з президенткою Асоціації професіоналів довкілля (PAEW), генеральною директоркою "Офісу сталих рішень" Людмилою Циганок про причини та наслідки колапсу ринку небезпечних відходів.

Читайте також
На Одещині рештки зруйнованого росіянами ліцею комунальники висипали на узбережжі моря
На Одещині рештки зруйнованого росіянами ліцею комунальники висипали на узбережжі моря

Екоінспектори назвали це порушення кричущим, аморальнім та злочинним

Куди у Львові здати батарейки, лампи та термометри: графік стоянок Екобуса на квітень
Куди у Львові здати батарейки, лампи та термометри: графік стоянок Екобуса на квітень

Мешканців громади закликають здавати небезпечні відходи на переробку

Уряд вчергове відтермінував колапс у сфері небезпечних відходів
Уряд вчергове відтермінував колапс у сфері небезпечних відходів

Тільки половина компаній цієї галузі має дозвіл на обробку, як того вимагає закон