Інтенсивні лобістські зусилля нафтогазової промисловості та уряду США нині спрямовані на те, щоби примусити Євросоюз відкласти впровадження правил стосовно скорочення викидів метану. Попри те, що він є одним із найдієвіших для глобального потепління газів, щонайменше 12 держав ЄС уже стали на бік корпорацій.
Як пише видання Politico, в урядовому листі країни практично дослівно повторюють тези видобувних компаній та адміністрації Дональда Трампа. Основний аргумент — маніпуляція страхом через загрозу для постачання енергії.
Випробування екологічних принципів
Виданню стало відомо, що коаліція країн на зустрічі міністрів енергетики закликатиме відкласти дію регулювання щодо метану. Ці правила мали примусити компанії моніторити викиди цього газу, а також прозоро звітувати про їхні обсяги.
На бік нафтогазових лобістів стали зокрема Італія, Польща, Швеція та Нідерланди. Один з урядовців заявив Politico, що мета цього звернення — спровокувати Євросоюз на офіційну реакцію, яка може стати підґрунтям для подальших політичних переговорів.
Такий тиск може стати випробуванням для Єврокомісії, яка, захищаючи нові метанові правила, все ж пропонувала тимчасові послаблення. Проте й цього критикам виявилося недостатньо.
Предмет дискусії
Нові правила з моніторингу і звітності стосовно метану мають запрацювати вже з січня. У Єврокомісії переконані, що цей захід важливий для скорочення викидів. У виконавчому органі ЄС стверджували, що зараз величезні обсяги метану втрачаються через витоки або навмисне викидання в атмосферу під час видобутку.
Натомість критики апелюють до дослідження консалтингової компанії Wood Mackenzie, де стверджується — нині фізично немає інфраструктури, необхідної для виконання вимог Єврокомісії. Тож нові правила можуть відштовхнути компанії від Європи. Це поставить під загрозу 43% імпорту газу та до 87% імпорту нафти.
Схожу думку висловив і посол США у ЄС Ендрю Паздер.
"Без змін регламент щодо метану може змусити постачальників перенаправити енергію на ринки, які винагороджують надійність і не створюють непотрібних регуляторних тягарів. Це призведе до того, що Європа зіткнеться зі скороченими поставками та вищими цінами", — написав він у мережі Х.
ЕкоПолітика раніше повідомляла, що нафтогазові гіганти можуть отримати доступ до європейських екологічних інвестфондів попри розробку нових родовищ. Достатньо запевнити, що як мінімум 20% інвестицій спрямовані на чисті технології.