Країнам, що розвиваються, потрібно $1 трлн на рік для боротьби зі зміною клімату, – економісти shutterstock

Країнам, що розвиваються, потрібно $1 трлн на рік для боротьби зі зміною клімату, – економісти

Ганна Велика

Спостерігачі зауважують, що на четвертий день кліматичного саміту розбіжностей між країнами набагато більше, ніж єдності

Економісти на Конференції Сторін COP29 у Баку закликали знайти щонайменше $1 трлн на рік протягом десятиліття для бідніших країн, щоб ті могли впоратися зі зміною клімату.

Про це інформує Reuters.

У доповіді Незалежної експертної групи високого рівня з питань кліматичного фінансування йдеться про те, що цільовий річний показник має зрости щонайменше до $1,3 трлн на рік до 2035 року, якщо країни не почнуть діяти негайно.

"Будь-який дефіцит інвестицій до 2030 року створить додатковий тиск на наступні роки, створюючи більш крутий і потенційно дорожчий шлях до кліматичної стабільності", – стверджують фахівці у своєму звіті.

10 найбільших багатосторонніх банків розвитку, серед яких і Світовий банк, заявили, що планують збільшити своє кліматичне фінансування приблизно на 60% до $120 млрд на рік до 2030 року. При цьому щонайменше $65 млрд надійдуть від приватного сектору.

Закір Нурієв, голова Асоціації банків Азербайджану, на COP29 заявив, що 22 банки країни виділять майже $1,2 млрд на фінансування проєктів, які допоможуть Азербайджану перейти до низьковуглецевої економіки.

Більше розбіжностей, ніж єдності

Журналісти агенції констатували, що конференція, яку багато світових лідерів вирішили взагалі пропустити, поки відзначається більше розбіжностями, ніж єдністю. Вони говорять, що перемога Дональда Трампа на президентських виборах поставила під сумнів майбутню роль Сполучених Штатів у кліматичних переговорах, а "напруженість між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються, вийшла на поверхню на головних сценах і в кімнатах переговорів".

Підігріває напругу ще й той факт, що попередня фінансова ціль у $100 млрд на рік, термін дії якої спливає у 2025 році, була досягнута з дворічним запізненням у 2022 році. Крім того, значна частина коштів була надана у формі позик, а не грантів, і країни-одержувачі вважають, що цю ситуацію необхідно змінити.

“Сторони повинні пам'ятати, що час спливає. Вони повинні використати цей дорогоцінний час, щоб поговорити один з одним безпосередньо і взяти на себе відповідальність за пошуку компромісних рішень”, – заявив на пресконференції провідний перемовник COP29 Ялчин Рафієв.

Раніше ЕкоПолітика вже розповідала про невтішні прогнози у доповіді науковців на Конференції ООН зі зміни клімату у Баку, які застерігають, що у 2024 році глобальні викиди вуглецю знову поб’ють рекорд.

Читайте також
COP29 завершився: про що країнам вдалося домовитися
COP29 завершився: про що країнам вдалося домовитися

Конференцію довелося пролонгувати, аби прийняти фінальну резолюцію

Нобелівський лауреат та екоактивіст закликав реформувати кліматичний процес на COP
Нобелівський лауреат та екоактивіст закликав реформувати кліматичний процес на COP

Зокрема, це стосується вибору країни, яка прийматиме головну подію року у сфері клімату

Група BASIC на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям
Група BASIC на COP29 звинуватила розвинені країни у перешкоджанні їхнім кліматичним діям

Напруга між країнами Глобального Півдня та Півночі продовжує зростати

У перший тиждень COP29 країни не змогли узгодити питання кліматичного фінансування
У перший тиждень COP29 країни не змогли узгодити питання кліматичного фінансування

Згідно з графіком, міністри мають час до п'ятниці 22 листопада, щоб знайти компроміс