Країни світу здатні втілити в життя плани, озвучені на кліматичному саміті COP28 в Дубаї минулого року – збільшити втричі потужність відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), таких як вітер і сонце, до 2030 року та скоротити використання викопного палива.
У цьому впевнені автори доповіді Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), опублікованого 24 вересня – саме тоді, коли лідери урядів та бізнесу зібралися на Кліматичному тижні в Нью-Йорку, щоб спробувати прискорити боротьбу зі зміною клімату.
Але для цього знадобляться величезні зусилля, щоб розблокувати “вузькі місця”, такі як отримання дозволів і підключення до електромережі, попередили експерти.
Майже 200 країн на кліматичному саміті COP28 домовилися досягнути нульового рівня викидів в енергетичному секторі до 2050 року і пообіцяли потроїти потужність відновлюваних джерел енергії.
У МЕА заявили, що мета розвитку відновлюваної енергетики "знаходиться в межах досяжності завдяки сприятливій економіці, значному виробничому потенціалу та сильній політиці". У той самий час експерти зазначили, що збільшення потужностей відновлюваної енергетики саме по собі не призведе до скорочення використання викопних видів палива та зменшення витрат для споживачів.
Які дії потрібні
За словами фахівців, щоб реалізувати всі потенційні переваги від потроєння потужностей ВДЕ, країнам необхідно докласти спільних зусиль для будівництва та модернізації 25 млн км електромереж до 2030 року та створення 1500 ГВт потужностей для зберігання енергії.
Країни на COP28 також пообіцяли подвоїти заходи з енергоефективності, щоб допомогти обмежити використання енергії. Але експерти МЕА зазначають, що ця мета вимагатиме від урядів зробити енергоефективність набагато більш значущим політичним пріоритетом.
Щоб досягти цілей, встановлених Паризькою кліматичною угодою, країни мають вписати цілі з відновлюваної енергетики та енергоефективності до своїх національних планів, заявили в МЕА.
Автори звіту стверджують, що потроєння потужностей ВДЕ та подвоєння заходів з енергоефективності для зменшення споживання енергії може скоротити глобальні викиди парникових газів на 10 млрд метричних тонн до кінця десятиліття порівняно з очікуваними показниками.
Днями ЕкоПолітика писала про те, що за 6 місяців 2024 року ЄС отримав більше електроенергії з ВДЕ, ніж з викопного палива.
Окремо ми інформували про плани України щодо розвитку ВДЕ до 2030 року. ЕкоПолітика також розповідала, що на думку Мадса Крістенсена, виконавчого директора Greenpeace International, Україна має потенціал перейти на відновлювані джерела енергії швидше, ніж інші країни.