10 грудня набула чинності переглянута Директива ЄС про якість атмосферного повітря (Ambient Air Quality Directive). Вона знижує допустимі рівні для 12 забруднювачів атмосфери.
Про це повідомили у Європейській Комісії.
Чому це важливо
Забруднення повітря є найбільшою екологічною загрозою для здоров'я та основною причиною хронічних захворювань, включаючи інсульт, рак та діабет.
Воно також шкодить довкіллю: спричиняє підкислення, евтрофікацію [насичення водойм біогенними елементами, яке супроводжується знищенням продуктивності водойми – ред.] та пошкодження лісів, екосистем і сільськогосподарських культур.
“Сьогодні рівень евтрофікації перевищує критичні навантаження у двох третинах екосистем по всьому ЄС”, – говорять у Єврокомісії.
Які нововведення
Оновлений документ наближає стандарти якості повітря в ЄС до 2030 року до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Нова Директива знижує допустимі рівні для 12 забруднювачів повітря:
- твердих частинок (PM2,5 і PM10);
- діоксиду азоту (NO2) та оксидів азоту (NOx);
- діоксиду сірки (SO2);
- озону (O3);
- оксиду вуглецю;
- бензолу;
- бенз(а)пірену;
- миш'яку;
- кадмію;
- нікелю;
- свинцю.
Також вона скорочує дозволене річне граничне значення для основного забруднювача повітря – дрібнодисперсних твердих частинок (PM2,5) – більш ніж удвічі.
Оновлена Директива ЄС про якість атмосферного повітря також забезпечить раннє реагування для досягнення чистішого повітря. Якщо рівень забруднення повітря буде вищим за нові стандарти 2030 року протягом наступних років, держави-члени повинні будуть проаналізувати, чи дотримуються вони законодавства відповідно до графіка, і, за необхідності, вжити заходів.
Переглянутий документ гарантуватиме, що люди, які зазнали шкоди здоров'ю через забруднення повітря, матимуть право на компенсацію у разі порушення правил ЄС щодо якості повітря.
Комісар з питань довкілля, водної стійкості та конкурентоспроможної циркулярної економіки ЄС Джессіка Росуолл, коментуючи набуття чинності оновленою Директивою, заявила:
“Щороку забруднене повітря спричиняє близько 250 000 передчасних смертей і коштує економіці ЄС до €850 млрд. Сьогоднішні нові правила щодо якості повітря покращать якість життя мільйонів європейців і сприятимуть подальшому захисту нашого біорізноманіття та екосистем, одночасно стимулюючи нашу економіку”.
Наступні кроки
Держави-члени ЄС протягом 2 років мають прийняти закони, підзаконні акти та інші нормативні акти, необхідні для імплементації переглянутої Директиви. Єврокомісія ухвалить вторинне законодавство (імплементаційні акти), яке доповнить нові правила та допоможе у їх застосуванні.
Як повідомляла ЕкоПолітика у лютому, Європарламент та країни-члени ЄС досягли угоди про посилення стандартів якості повітря, а саме зменшення граничних і цільових концентрацій діоксиду азоту та пилу PM2,5 до 2030 року.
У березні ми розповідали, що за останні 20 років в Європі покращилася якість повітря, однак близько 98% людей живуть у районах з нездоровим рівнем дрібних частинок PM2,5.