Європейський парламент проголосував за низку послаблень для імпортерів при застосуванні механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM), запропонованих Європейською комісією у лютому цього року.
Повідомлення про результати голосування з’явилося на сайті цього законодавчого органу Європейського Союзу.
Депутати Європарламенту ухвалили текст 564 голосами "за", 20 – “проти” і 12 – "утрималися". Вони прийняли лише технічні поправки та підтримали новий мінімальний поріг маси в 50 тонн. Це звільнить від сплати мита 90% імпортерів – переважно малі та середні підприємства та фізичних осіб, які імпортують лише невеликі обсяги товарів CBAM.
Екологічні цілі CBAM залишаються досяжними, оскільки 99% загальних викидів CO2 від імпорту заліза, сталі, алюмінію, цементу та добрив, як і раніше, підпадають під дію правил.
Для охопленого імпорту зміни також спрощують процес отримання дозволів для сторін, які бажають імпортувати товари, що підпадають під дію CBAM (декларантів), а також розрахунок викидів та управління фінансовою відповідальністю за CBAM. При цьому посилюються положення, направлені на боротьбу зі зловживаннями.
"Я радий, що Парламент вирішив не відкривати інші положення законодавства про CBAM. Такий підхід дозволяє нам спростити роботу компаній, не скасовуючи та не послаблюючи CBAM. Ми продовжимо швидко працювати над тим, щоб забезпечити юридичну ясність та визначеність для всіх зацікавлених сторін CBAM", – сказав після голосування депутат Європарламенту Антоніо Декаро, який був доповідачем по цьому документу.
Наступні кроки
Тепер Європарламент готовий розпочати переговори з Радою ЄС щодо остаточної форми законодавства. А на початку 2026 року Єврокомісія оцінить, чи варто поширювати сферу дії CBAM на інші сектори системи торгівлі викидами парникових газів, де існує ризик витоку вуглецю.
Нагадаємо, 15 травня комітет Європейського парламенту з питань навколишнього середовища, зміни клімату та безпеки харчових продуктів схвалив пропозицію Європейської комісії щодо спрощення механізму вуглецевого коригування імпорту.
Наприкінці лютого ЕкоПолітика розповідала, які послаблення для імпортерів у застосуванні механізму CBAM підготувала Єврокомісія.