Єврокомісії вказали на перешкоду для розвитку технології уловлювання та зберігання вуглецю shutterstock

Єврокомісії вказали на перешкоду для розвитку технології уловлювання та зберігання вуглецю

Ганна Велика

Експерти зауважили, що законодавство, прийняте ще 15 років тому, досі не почало діяти

Торгова асоціація Carbon Capture and Storage (CCS) Europe попередила Єврокомісію, що виконавча влада ЄС не приділила уваги питанню чистоти вуглекислого газу в опублікованих 24 липня нових рекомендаціях щодо впровадження Директиви про зберігання CO2 від 2009 року.

Про це повідомляє Euronews.

Великі виробники попереджають, що потенційні оператори сховищ вимагають, щоб парниковий газ спочатку був очищений до такої міри, що це перестає бути економічно вигідним.

Видання зазначає, що ЄС покладає свої кліматичні амбіції на уловлювання та зберігання вуглецю (Carbon Capture and Storage – CCS), щоб запобігти мільярдам тонн викидів CO2 у найближчі роки. Але технічна перешкода може затримати розгортання технології, яка, за визнанням навіть її прихильників, ледве почала розвиватися.

Директор асоціації CCS Кріс Девіс зауважив, що нові рекомендації не встановили критеріїв, які стандарти чистоти CO2 є прийнятними. Цей фактор дозволяє операторам встановлювати власні вимоги.

Європейські стейкхолдери важкої промисловості говорять, що використання CCS буде економічно доцільним тільки в тому випадку, якщо буде дешевше, ніж оплата квот на викиди в рамках системи торгівлі викидами ЄС, яка наразі становить близько €66 за еквівалент тонни двоокису вуглецю. Уловлювання CO2 з труб або під час промислових процесів, таких як виробництво цементу, сталі або скла, вже є енергомісткою і дорогою пропозицією.

shutterstock

Девіс попередив, що оператори сховищ вимагають додаткового очищення парникового газу від оксидів сірки (SOx) або водяної пари, оскільки побоюються їхнього руйнівного впливу на обладнання для транспортування і впорскування CO2. Але така передпідготовка двоокису вуглецю, на його думку, призведе до "витрат, які можуть бути настільки обтяжливими, що промислові підприємства продовжуватимуть викидати CO2 в атмосферу".

Це є ще однією перешкодою для впровадження технології, яка, на думку Єврокомісії, необхідна для досягнення кліматичних цілей ЄС і досягнення нульового рівня викидів до середини століття.

Видання зазначає, що нещодавні повідомлення передбачають збільшення річних потужностей сховищ з майже нуля до 280 мільйонів тонн лише до 2040 року.

Euronews наводять приклад єдиного проєкту CCS в Європі, який має розпочати роботу в найближчі місяці – норвезького Northern Lights. Він вимагає, щоб скраплений CO2, доставлений для постійного підводного зберігання, був чистим на 99,81% і містив не більше 10 частин на мільйон SOx і 30 частин на мільйон води.

shutterstock

Європейська важка промисловість явно стурбована цим питанням. Джерело в одному з великих енергомістких промислових виробників повідомило Euronews, що "надмірно жорсткі" специфікації щодо чистоти збільшать витрати, і що відсутність легших для дотримання стандартів чистоти, встановлених на рівні ЄС, "має наслідком уповільнення темпів розвитку CCS".

"Законодавству вже більше ніж 15 років, а його все ще не застосовують. З моменту її прийняття в ЄС не було здійснено жодного комерційного впорскування CO2 для постійного зберігання в межах ЄС", – говорить Девіс про директиву, яку він допоміг розробити.

Раніше ЕкоПолітика писала, що на ціну СО2 в ЄС, на думку дослідників, суттєво впливає політична підтримка. Також ми розповідали, що фахівці Європейської обсерваторії кліматичної нейтральності стверджують, що країни ЄС йдуть у "хибному напрямку" у своїх зусиллях знизити рівень вуглекислого газу, оскільки природні поглиначі вуглецю продовжують зникати, а відсутність інвестицій у клімат ставить прогрес під загрозу.

Теги: ,
Читайте також
Компанія ДТЕК ВДЕ випустила перші вуглецеві кредити
Компанія ДТЕК ВДЕ випустила перші вуглецеві кредити

Кошти від їх продажу напряму підуть на розвиток потужностей відновлюваних джерел енергії (ВДЕ)

Експерти Deloitte дали рекомендації Україні щодо СТВ та формування ціни на вуглець
Експерти Deloitte дали рекомендації Україні щодо СТВ та формування ціни на вуглець

Вони відзначили низьку довіру українських стейкхолдерів до суто національних фондів та механізмів підтримки декарбонізації

У 2023 році топ-10 країн-забруднювачів викинули рекордну кількість СО2
У 2023 році топ-10 країн-забруднювачів викинули рекордну кількість СО2

Приріст порівняно з попереднім роком склав 582 млн тонн

Український стартап отримав грант від ЄС на вловлення вуглецю з повітря
Український стартап отримав грант від ЄС на вловлення вуглецю з повітря

Вловлений вуглець може покращити врожайність ферм на 30%