Європейська комісія оприлюднила перший список країн, класифікованих за рівнем ризику вирубки лісів у рамках Європейського регламенту щодо запобігання їх вирубці (EUDR).
Відповідний перелік опублікований на сайті цього центрального органу виконавчої влади ЄС.
Ця класифікація у межах системи бенчмаркінгу EUDR вплине на вимоги до належної перевірки (due diligence) для імпортерів таких товарів, як какао, кава, соя, пальмова олія, каучук, деревина та велика рогата худоба.
Класифікація ризиків визначає обсяг перевірок відповідності, які компетентні органи країн-членів ЄС передбачають для операторів, що постачають продукцію з різних країн:
- 1% для "низького ризику";
- 3% для "стандартного ризику";
- 9% для "високого ризику".
До країн з високим ризиком вирубки лісів Єврокомісія віднесла:
- Білорусь;
- Північну Корею;
- М’янму;
- росію.
Ці країни перебувають під санкціями ЄС і, за даними неурядової організації Earthsight, становлять лише 0,07% імпорту відповідних товарів до ЄС.
Як країни зі стандартним ризиком, у переліку визначені приблизно 50 країн, зокрема Індонезія, Малайзія та Бразилія. Для імпорту з цих країн вимоги до належної перевірки будуть середніми.
До категорії низького ризику віднесено 140 країн, включно з усіма державами-членами ЄС. Україну європейські посадовці також віднесли до цієї групи держав.
Класифікація може змінюватися, і перший перегляд бенчмаркінгу країн Єврокомісія запланувала на 2026 рік.
Що таке бенчмаркінг EUDR
Система бенчмаркінгу EUDR класифікує країни за ризиком вирубки лісів для 7 ключових товарів: велика рогата худоба, какао, кава, пальмова олія, каучук, соя та деревина. Продукти, виготовлені з цих товарів, також підпадають під дію EUDR.
Класифікація країн на три категорії ризику допоможе операторам (зокрема виробникам продуктів харчування та напоїв) у процесі належної перевірки та сприятиме моніторингу та забезпеченню дотримання вимог. Крім того, це стимулюватиме країни до покращення сталості їхніх сільськогосподарських систем та мінімізації впливу на вирубку лісів.
З точки зору належної перевірки, імпорт з країн з низьким ризиком буде значно простішим, ніж з країн з високим ризиком. Для останніх оператори повинні будуть оцінювати та зменшувати ризики.
ЕкоПолітика вже повідомляла раніше про наміри Єврокомісії помістити до “чорного списку” тільки 4 країни, але не включати туди таких великих експортерів сировини, як Бразилія та Індонезія.