Глобальні викиди метану стрімко зростають до рекордних показників, – вчені shutterstock

Глобальні викиди метану стрімко зростають до рекордних показників, – вчені

Ганна Велика

Це може спричинити підвищення глобальної температури більш ніж на 3°C порівняно з доіндустріальними часами вже до кінця століття

У 2023 році концентрація метану в атмосфері сягнула 1 923 частин на мільярд. Це у 2,6 раза більше, ніж у доіндустріальні часи, і найвища концентрація за останні щонайменше 800 000 років.

Такі дані оприлюднила міжнародна коаліція вчених Global Carbon Project у журналі Earth System Science Data. Про це пише Euronews.

Згідно з результатами дослідження, за останні два десятиліття кількість антропогенних джерел метану зросла на 20%. Дослідники говорять, що попри глобальні зусилля зі скорочення викидів, кількість джерел метану постійно зростає і це значною мірою зумовлено людською діяльністю. Вони попереджають, що поточна динаміка ставить під загрозу досягнення встановленого Паризькою угодою ліміту глобального потепління в 1,5°C.

Які країни продукують найбільше метану

П'ять найбільших у світі забруднювачів атмосфери цим парниковим газом – Китай (16%), Індія (9%), США (7%), Бразилія (6%) і росія (5%).

Супутникові дані показують, що в період з 2020 по 2023 рік викиди метану зросли ще на 5%. Найбільше зростання спостерігалося в Китаї, Південній Азії та на Близькому Сході. Викиди від видобутку вугілля в Китаї та видобутку нафти й газу на Близькому Сході були основними факторами.

"Лише Європейський Союз і, можливо, Австралія зменшили викиди метану від людської діяльності за останні два десятиліття", – каже Маріель Сонюа з Університету Париж-Сакле у Франції, провідний автор доповіді “Наукові дані про земну систему”.

Чому викиди метану є проблемою

Метан – дуже потужний парниковий газ, який недовго зберігається в атмосфері. Він надходить:

  • з природних джерел, таких як водно-болотні угіддя;
  • з антропогенних джерел, таких як сільське господарство та промисловість викопного палива.

У перші 20 років після викиду цей газ нагріває атмосферу майже в 90 разів швидше, ніж вуглекислий газ СО2. Наразі не існує технологій, здатних безпосередньо видаляти цей газ з атмосфери.

У звіті вчені зазначають, що сільське господарство, включаючи тваринництво і рисові поля, все ще залишається найбільшим джерелом, на яке припадає 40% світових антропогенних викидів метану. Видобуток викопного палива становить 34%, переробка відходів – 19%, а спалювання біомаси – 7%.

iopscience.iop.org

Джерело: iopscience.iop.org.

Викиди в цих секторах зросли через активізацію діяльності в регіонах, що розвиваються, та інтенсифікацію видобутку викопного палива.

Але дослідники зробили важливу зміну у своїй останній оцінці джерел метану. Раніше вони класифікували всі викиди з водно-болотних угідь, озер, ставків і річок як природні. В останньому виданні звіту зроблено спробу кількісно оцінити вплив людської діяльності на зростання викидів з цих джерел.

За оцінками вчених, приблизно третина викидів метану у водно-болотних угіддях та прісних водоймах за останні роки відбулася під впливом антропогенних факторів, включаючи водосховища та викиди, збільшені стоками добрив, стічними водами, землекористуванням та підвищенням температури.

Які прогнози

Якщо нинішні тенденції збережуться, автори звіту попереджають, що країни навряд чи зможуть досягти цілей, визначених у Глобальному зобов'язанні щодо метану.

Зростання викидів, яке вони спостерігають, відповідає найпесимістичнішим сценаріям Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату щодо парникових газів. Це може означати підвищення глобальної температури більш ніж на 3°C порівняно з доіндустріальними часами до кінця століття.

У квітні ЕкоПолітика повідомляла, що у 2023 році рівень парникових газів у повітрі досяг рекордних показників. Вплив метану на підвищення глобальної температури тоді становив близько 30%.

Читайте також
Bloomberg NEF назвала 2 оновлені сценарії для досягнення основної мети Паризької угоди
Bloomberg NEF назвала 2 оновлені сценарії для досягнення основної мети Паризької угоди

Аналітики наголосили, що швидкість впровадження чистих технологій і декарбонізації енергетичного сектору стане вирішальним фактором успіху

Світовий суд визнав недостатність Паризької угоди для протидії глобальному потеплінню
Світовий суд визнав недостатність Паризької угоди для протидії глобальному потеплінню

Це рішення стало значним проривом для малих острівних держав, яким загрожує підвищення рівня моря, спричинене глобальним потеплінням

В МЕА оголосили початок кінця ери викопного палива
В МЕА оголосили початок кінця ери викопного палива

Прогнозоване зниження попиту на викопне паливо недостатнє для обмеження глобального потепління до 1,5°C