Глобальне потепління робить європейське літо менш вітряним, що може вплинути на виробництво вітрової енергії.
Про це пише Euronews із посиланням на дослідження, опубліковане в журналі Environmental Research Letters Університету Іллінойсу в Урбана-Шампейн.
Вчені пояснюють, що це явище погіршується через потепління суші та тропосфери – шару атмосфери, найближчого до поверхні Землі. Згідно з прогнозами, викладеними у дослідженні, зниження швидкості вітру становитиме менше ніж 5% між 2021 і 2050 роками.
Але навіть невелике зниження швидкості вітру може вплинути на здатність континенту виробляти енергію, оскільки Європа все більше покладається на відновлювані джерела, говорять вчені.
Міжурядова група експертів з питань зміни клімату прогнозує послаблення вітрів на найближчі десятиліття. За їхніми даними, до 2100 року середньорічна швидкість вітру може знизитися на 10%. В інших дослідженнях вчені припускають, що вплив глобального потепління на глобальну швидкість вітру стане статистично значущим у другій половині цього століття.
Небезпечна тенденція
За словами дослідників, влітку та восени 2021 року Європа пережила так звану "вітрову посуху", коли швидкість вітру була приблизно на 15% нижчою за середньорічну.
У Великобританії ця "посуха" стала одним з найменш вітряних періодів за останні 60 років. Це призвело до різкого падіння вітроенергетики та змусило країну перезапустити 2 закриті вугільні електростанції, щоб покрити енергетичний дефіцит.
Чи стане це проблемою для відновлюваної енергетики
Попри наявність ряду досліджень, потенційний вплив уповільнення швидкості вітру в Європі на відновлювану енергетику в довгостроковій перспективі все ще залишається незрозумілим.
У 2024 році вітроенергетика становила 17% в структурі електроенергії ЄС, і її потужність продовжує зростати. Незважаючи на численні затримки з новими проєктами по всьому блоку, вітрова енергія все ще дешевша, ніж викопні джерела енергії.
Навіть 5-відсоткове падіння швидкості вітру може призвести до значних коливань у виробництві вітрової енергії, повідомив агентству Bloomberg провідний дослідник Ган Чжан, кліматолог і професор Іллінойського університету в Урбана-Шампейн.
“Енергетична система – це маржинальний ринок. Це означає, що якщо ви зміните маржу на 5-10%, реакція цін може бути величезною” – сказав він.
Чжан припускає, що в майбутньому Європі доведеться більш творчо підходити до виробництва відновлюваної енергії, щоб боротися з проблемами, які може спричинити зниження швидкості вітру.
Як писала ЕкоПолітика раніше, Китай став беззаперечним лідером серед країн світу у будівництві потужностей ВЕС і СЕС. На нього припадає понад 70% поточного будівництва промислових сонячних і вітрових електростанцій у світі – це понад 416 ГВт.