Дослідники з данського Орхуського університету виявили гігантські віруси в Гренландії, які можуть уповільнити ріст чорних снігових водоростей, що сприяють таненню льоду.
Результати своїх досліджень вони опублікували у травні в журналі Microbiome.
У чому проблема з водоростями на арктичному льоду?
Арктика кишить життям: від моржів і білих ведмедів до птахів, риб, планктону та водоростей. Кожної весни, нагріті сонцем, ці водорості починають цвісти, а лід, на якому вони ростуть, набуває чорного кольору. Це зменшує його здатність відбивати сонце та прискорює танення.
За даними вчених, об’єми арктичного льоду швидко зменшуються, і полярний регіон може повністю втратити його до 2040 року. Це, своєю чергою, потягне за собою цілу низку негативних явищ:
- вплине на глобальну температуру;
- створить екстремальні погодні умови;
- поставить під загрозу прибережні громади;
- загрожуватиме продовольчій стабільності;
- призведе до занепаду дикої природи;
- сприятиме вивільненню метану з вічної мерзлоти.
Що таке гігантські віруси?
Звичайні віруси приблизно в 1000 разів менші за бактерії, але гігантські віруси, вперше виявлені в океані в 1981 році, більші як за розміром, так і за геномом. Вони можуть вирости до 2,5 мкм, тоді як більшість бактерій мають розмір близько 2 мкм.
Їх знайшли в океанах, ґрунті та навіть у людей, але це перший раз, коли гігантські віруси були виявлені в снігу та льоду, де переважають пігментовані мікроводорості.
Чому відкриття гігантських вірусів в Арктиці є важливим?
Дослідницька група Орхуського університету на чолі з Лаурою Періні з Департаменту екологічних наук просіяла арктичний темний лід, червоний і зелений сніг (всі вони характеризуються високим рівнем водоростей), льодове ядро та кріоконіт (дірки, спричинені таненням осаду в льодовик), щоб відкрити процвітаючу екосистему.
Поряд із водоростями вчені виявили бактерії, нитчасті гриби, дріжджі, протисти (організми, які не є тваринами, наземними рослинами або грибами), які живляться водоростями, а також гігантські віруси, які, як вони підозрюють, інфікують водорості.
“Ми не так багато знаємо про віруси, але я думаю, що вони можуть бути корисними для зменшення танення льоду, спричиненого цвітінням водоростей. Ми не можемо точно встановити, які саме водорості є носіями цих гігантських вірусів. Деякі з них можуть інфікувати протистів, тоді як інші атакують снігові водорості. Ми просто поки що не можемо бути впевнені”, – пояснює Періні.
Пізніше цього року буде опублікована ще одна наукова робота тієї ж команди, яка зможе дати більш детальне пояснення взаємодій між мікроорганізмами у товщі та на поверхні арктичного льоду.
У квітні 2023 року ЕкоПолітика розповідала, що вчені підтвердили стрімке танення льодовиків Гренландії та Антарктиди.
У січні цього року науковці зафіксували тенденцію збільшення кількості арктичного морського льоду, але зауважили, що рівень цього збільшення незначний та суттєво менший, ніж у 1990-2000 роках.