Голова комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко попросив у європейських партнерів надати відстрочку від CBAM для України.
Це звернення він озвучив на воркшопі, присвяченому роботі механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM), а також його звʼязку з системою торгівлі викидами Європейського Союзу (EU ETS).
На заході присутні представники Генерального директорату Європейської Комісії з питань оподаткування, Митного союзу (DG TAXUD) та Генерального директорату з питань клімату (DG CLIMA).
Під час воркшопу учасники обговорюють, зокрема, такі теми:
- мета CBAM, його вплив на Україну та подальші кроки;
- спрощення у межах CBAM – можливості для операторів з третіх країн;
- взаємодія CBAM з системою торгівлі викидами ЄС – значення моніторингу, звітності та верифікації.
Нагадаємо, з 1 жовтня 2023 року в ЄС розпочався перехідний період застосування механізму вуглецевого коригування імпорту. На цьому етапі, який триватиме до 1 січня 2026 року, компанії мають лише звітувати про викиди вуглецю, які потрапили у довкілля в процесі виробництва.
А вже з першого дня 2026 року має розпочатися повноцінне впровадження CBAM, що передбачає сплату вуглецевого мита. Імпортери будуть зобов’язані отримувати так звані CBAM-сертифікати на свою продукцію, щоб покрити розрив у цінах на вуглець між продукцією ЄС і продукцією, яка виробляється за межами ЄС.
Українські стейкхолдери постійно нагадують посадовцям, що наша країна має відстоювати своє право на застосування до України пункту 30.7 регламенту CBAM, який передбачає можливість виключення країни з-під дії CBAM під час дії форс-мажорних обставин, до яких належить війна. Це допоможе уникнути руйнівного впливу цього механізму на українську економіку. За умови застосування такого декларативного принципу, вітчизняні підприємства звітуватимуть про власні викиди, але не сплачуватимуть вартість сертифікатів.
Раніше ЕкоПолітика також повідомляла про те, що в Угоді про чисту промисловість Європейська комісія планує суттєво спростити бюрократичні процедури, зокрема стосовно CBAM, прискорити розвиток зеленої енергетики, а також запровадити квоти для закупівлі кліматично дружніх товарів.