Екокомітет підтримав відновлення моніторингу й звітності щодо парникових газів shutterstock

Екокомітет підтримав відновлення моніторингу й звітності щодо парникових газів

Ганна Велика

Це необхідно для створення системи торгівлі квотами на них в Україні

Комітет з питань екологічної політики та природокористування на своєму засіданні 7 жовтня підтримав законопроєкт №12131 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення моніторингу, звітності та верифікації викидів (МЗВ) парникових газів.

Повідомлення про це з’явилося на сайті комітету.

Проєкт закону внесли народний депутат та голова екокомітету Олег Бондаренко та інші народні депутати України. Його розробили для підтримання євроінтеграційного курсу та реалізації реформ, визначених Планом України для Ukraine Facility.

За результатами розгляду комітет рекомендував Верховній Раді включити цей документ до порядку денного та прийняти за основу.

У пояснювальній записці до законопроєкту законотворці нагадали, що з моменту повномасштабного вторгнення під час воєнного стану звітність в рамках системи МЗВ зробили добровільною. Вони зазначили, що відновлення обов’язкової системи моніторингу, звітності та верифікації викидів забезпечить збір верифікованих та прозорих даних і дозволить перейти до наступного кроку щодо створення системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ) в Україні. На думку депутатів, вона є найбільш ефективним ринковим механізмом щодо скорочення викидів парникових газів.

Законопроєкт №12131 не стосуватиметься установок, що не контролюються, зруйновані або знаходяться на тимчасово окупованій території, чи офіційно оголосили призупинення діяльності з погляду виробництва.

Що передбачає законопроєкт

  1. Введення обов’язковості подання документів, визначених положеннями Закону України "Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів", для операторів, що не здійснювали подання з моменту введення воєнного стану.
  2. Розмежування операторів на тих, чия установка не зазнала, зазнала значних (повністю зруйновані) пошкоджень або незначних (частково зруйновані) пошкоджень, та деталізацію обов’язку щодо подання документів, визначених положеннями Закону України "Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів", операторами таких установок.
  3. Виведення правовідносин з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів з-під дії Закону України "Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни".

Які європейські документи імплементує проєкт закону №12131

У підтриманому екокомітетом документі наявні положення, які забезпечують наближення законодавства України до таких законодавчих актів ЄС:

  • Директиви №2003/87/ЄС у частині, що стосується системи МЗВ;
  • Регламенту Комісії (ЄС) № 600/2012 про верифікацію звітів про викиди парникових газів і звітів про тонно-кілометри та акредитацію верифікаторів;
  • Регламенту Комісії (ЄС) № 601/2012 про моніторинг та звітність щодо викидів парникових газів.

Задачі, які допоможе реалізувати запропонований законопроєкт

На думку авторів документу, прийняття цього законопроєкту матиме позитивний вплив на інтереси держави та суб’єктів господарювання і дозволить:

  1. Відновити обов’язкову систему МЗВ, що відповідатиме міжнародним та європейським критеріям та стандартам і забезпечити відповідність розрахунку обсягів викидів парникових газів європейським стандартам щодо МЗВ.
  2. Отримати точну та об’єктивну інформацію щодо викидів парникових газів з установок, що підпадають під дію законопроєкту.
  3. Створити умови для застосування ринкових механізмів сприяння скороченню викидів парникових газів.
  4. Забезпечити виконання зобов’язань України в рамках UKRAINE FACILITY та створити передумови для впровадження системи торгівлі квотами на викиди парникових газів в Україні.

Раніше ЕкоПолітика розповідала про те, як працює система торгівлі квотами на викиди у ЄС та коли запуститься в Україні. Також ми публікували рекомендації Федерації роботодавців України щодо впровадження системи торгівлі квотами на викиди парникових газів в Україні до 2033 року.

Читайте також
В'єтнам може офіційно запустити свою систему торгівлі квотами на викиди у 2028 році
В'єтнам може офіційно запустити свою систему торгівлі квотами на викиди у 2028 році

Але аналітики попереджають про технічні складнощі, які можуть виникнути з вимірюваннями та звітуванням

У Бразилії запрацював ринок вуглецевих квот
У Бразилії запрацював ринок вуглецевих квот

Його повноцінне впровадження складатиметься з 5 фаз

У ЄС порахували, наскільки ефективним був їхній ринок вуглецю у 2023-2024 роках
У ЄС порахували, наскільки ефективним був їхній ринок вуглецю у 2023-2024 роках

Доходи від СТВ ЄС у 2023 році досягли €43,6 млрд

На COP29 схвалили нові правила для створення глобального вуглецевого ринку
На COP29 схвалили нові правила для створення глобального вуглецевого ринку

Це стало ключовим кроком до того, щоб дозволити країнам торгувати квотами на викиди для досягнення своїх кліматичних цілей