До законопроєкту "Про екологічний аудит" увійшли ініціативи громади Кам’янського Shutterstock

До законопроєкту "Про екологічний аудит" увійшли ініціативи громади Кам’янського

Олекса Франко

Свої пропозиції надали екологічна комісія міськради та громадська організація "Чисте повітря України"

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів урахувало більшість правок, які ініціювала громада Кам’янського до нової редакції Закону України "Про екологічний аудит".

Нині документ готується для подання до Верховної Ради України, повідомив очільник Кам’янської міської екологічної комісії Олександр Лукашов у Facebook.

Зазначається, що інститут екологічного аудиту було запроваджено 17 років тому. З моменту ухвалення у 2004 році закон не зазнав істотних змін, що породило анахронізми в його положеннях та колізії з іншими нормативно-правовими актами. Це фактично унеможливило проведення обов'язкового екоаудиту підприємств-забруднювачів.

Розроблення змін до Закону тривало із січня. Від Кам’янського свої пропозиції надали екологічна комісія міськради та громадська організація "Чисте повітря України". Загалом екологічне міністерство врахувало пропозиції, що посилять позиції місцевого самоврядування та зроблять процедуру екологічного аудиту більш прозорою та незалежною від недобросовісних підприємств.

"Захист кожного пункту пропозицій був дуже напруженим для нашої команди. Ми здійснили комплексний аналіз законодавства, змоделювали різні варіанти розвитку подій для уникнення “підводних каменів” під час процедури екоаудиту. Об’єднавши все це з нагальними потребами щодо норм проведення аудиту та практичною стороною цього питання, сформували низку правок до Закону. Тепер слово за парламентом", – зазначив Олександр Лукашов.

Зокрема Міндовкілля погодило законодавче закріплення аудиту громад, селищ і міст. Також під аудит офіційно підпадатимуть окремі природні об’єкти – заповідники, водні басейни та інші. Здійснення екоаудиту міста дасть змогу встановити фактичні, а не декларативні, показники рівня впливу на навколишнє середовище забруднювачами. У разі виявлення порушень природоохоронного законодавства – ініціювати притягнення до відповідальності.

"Була практика проведення аудиту в окремих адміністративно-територіальних одиницях. Проте це були окремі приватні ініціативи. Коли проєкт закону буде ухвалено, міста, селища та інші одиниці територіального устрою офіційно стануть об’єктами екоаудиту", – розповідає голова екологічної комісії Кам’янського.

До проєкту закону "Про екологічний аудит" також увійшли правки щодо процедури укладення договорів на проведення обов’язкового екологічного аудиту. Поточна редакція передбачає обов‘язкове погодження такого договору з керівником (власником) об'єкта аудиту, але не регламентує процедури, строків і порядку його проведення. Ухвалені зміни передбачають тільки повідомлення про укладений між замовником і безпосереднім виконавцем договір.

"Не секрет, що не всі власники або керівники хочуть, щоб їхнє підприємство проходило аудит. Тому вони користувалися недосконалістю законодавства й не погоджували його проведення. Нова редакція Закону дасть змогу просто проінформувати топменеджмент об’єкта про те, що екологічний аудит відбудеться. Якщо коротше – ставити перед фактом. Це унеможливить потенційні зловживання своїми правами керівників об'єктів обов‘язкового аудиту, дасть можливість уникнути порушень законодавства у сфері публічних закупівель", – наголосив Олександр Лукашов.

За ініціативою очільника екологічної комісії міськради внесено зміни до тих положень Закону, які призводили до маніпуляцій нормами законодавства, а також, що найголовніше, надавали керівникам підприємств-забруднювачів формальні підстави для уникнення обов‘язкового екологічного аудиту.

"Поточна редакція Закону містить посилання на постанову КМУ, яка втратила чинність ще в 2019 році, а також оперує термінами, які вже не містять за собою законодавчого підґрунтя. З практичного погляду це було істотною перешкодою під час реалізації природоохоронних заходів органами місцевого самоврядування", – додатково пояснив голова комісії.

Міндовкілля також підтримало ініціативи громадської організації "Чисте повітря України", що забезпечують прозорість процедури екологічного аудиту. Зокрема, його результати має бути оприлюднено на сайті міністерства та замовника. Замовником обов’язкового екоаудиту можуть бути зацікавлені органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Також передбачається оновлення процедури відводу виконавця екологічного аудиту. Поточна редакція Закону дає можливість керівнику або власнику підприємства заявити відвід без жодного обґрунтування й не передбачає строків, порядку та мотивів для такого відводу. До нового проєкту закону внесли норму, яка визначатиме чітку підставу для заявлення відводу – обґрунтовану особисту зацікавленість виконавця екологічного аудиту в результатах перевірки.

"Для нас, як для представників громадськості, украй важливим є фактор прозорості. Будь-який житель має право в найкоротший термін і в доступний спосіб ознайомитися з результатами екологічного аудиту його міста або підприємства, яке там працює. До того ж ми спрацювали на упередження. Якщо, наприклад, керівнику заводу здалося, що аудитор "не такий", це не може бути підставою для відводу, але якщо є обґрунтована та підтверджена інформація про особисту зацікавленість, будь ласка, реалізуйте своє право – заявляйте відвід", – зазначив лідер ГО "Чисте повітря України" Артем Біжко.


Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що місто Кам'янське Дніпропетровської області посіло друге місце в рейтингу міст із найзабрудненішим повітрям в Україні.

Читайте також
Alyona Alyona відвідає кілька українських міст з екомісією
Alyona Alyona відвідає кілька українських міст з екомісією

Кожен охочий може зустрітися зі співачкою, є всього одна умова

8-річний хлопчик із Волині створив Youtube-канал про компостування
8-річний хлопчик із Волині створив Youtube-канал про компостування

У відео Матвій розповідає, як побудувати компостер, що в нього можна складати та безліч інших цікавих і корисних речей

Екоактивісти влаштували скандал довкола продукції АТБ: озвучена причина
Екоактивісти влаштували скандал довкола продукції АТБ: озвучена причина

В мережі закликали виявляти та бойкотувати торговельні заклади, які байдуже ставляться до сортування відходів та використовують пластику більше, ніж необхідно